19Równo o godz. 19:00 w wigilię Święta Niepodległości, w dziewiętnastu punktach miasta zapłonęły Znicze Pamięci. W ten sposób, z inicjatywy Wojewody Podkarpackiego, uczczono pamięć bohaterów walk o niepodległość. Przed pomnikiem Łukasza Cieplińskiego znicz zapalił marszałek Władysław Ortyl. Towarzyszył mu Jerzy Cypryś – przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz sekretarz województwa Lesław Majkut.

Po godz. 19:00 uroczystości przeniosły się na rzeszowski rynek. Zgromadzonym tam mieszkańcom rozdano flagi i kotyliony. Odegranie hymnu rozpoczęło oficjalną część uroczystości przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Wojewoda Ewa Leniart mówiła o ofierze pokoleń Polaków walczących o niepodległość.

- Dziś wyrażamy w sposób szczególny podziękowania naszym rodakom, którzy złożyli na ołtarzu ojczyzny swoje życie, swój trud i pracę. Z owoców ich ofiary dziś korzystamy. Czasem nie umiemy jej należycie docenić. W wigilię Święta Niepodległości jest ten moment, żeby wypowiedzieć słowo dziękuję - mówiła wojewoda.

Marszałek Władysław Ortyl porównał wieczorne spotaknie do lekcji patriotyzmu, którą w rocznicę odzyskania niepodległości odrabiają Polacy.

- Jak to dobrze stanąć na rzeszowskim rynku i upamiętnić rocznicę odzyskania niepodległości. Upamiętnić ją wtedy, gdy jesteśmy wolni - choć jeszcze pamiętamy czas, gdy źle było z wolnością i demokracją. Dziś, stojąc jako wolni obywatele naszego kraju, czcimy pamięć tych, którzy wolność wywalczyli, którzy pozwolili przetrwać mroczne czasy niewoli - mówił Władysław Ortyl, dodając -  Cieszę się, że biało-czerwone flagi trzyma dziś młodzież i dzieci. To ważny znak, gdyż to właśnie oni będą stanowić o przyszłości naszej ojczyzny. Myślę, żę ta piękna lekcja patriotyzmu, która odbywa się tu na rynku, została przez nas odrobiona. - dodał marszałek.

W imieniu marszałka sejmu, głos zabrała poseł Krystyna Wróblewska.

- Patriotyzm ma różne barwy. Jedną z nich jest rozwój gospodarczy. Ważne ustawy uchwalane w parlamencie, mają służyć obywatelom. To jako parlamentarzyści jesteśmy państwu winni - mówiła posłanka.

Po wystąpieniach odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.


Miejsca, w których uczczono pamięć bohaterów w ramach rzeszowskiej „Nocy Pamięci”:
1.  Tablica Orląt Lwowskich (Kościół Św. Krzyża, ul. 3 Maja),
 2.  Tablice Pamiątkowe (Kościół Garnizonowy, ul. Reformacka),
 3.  Kwatera Żołnierzy Września 1939 (Cmentarz Pobitno),
 4.  Pomnik gen. Sikorskiego (Park Jedności Polonii z Macierzą),
 5.  Tablica Żołnierzy AK i WiN (Bazylika oo. Bernardynów),
 6.  Pomnik Ofiar Obozów Koncentracyjnych (Cmentarz Wilkowyja),
 7.  Grób Cichociemnego mjr. Wacława Kopisto (Cmentarz Wilkowyja),
 8.  Pomnik Pamięci Żołnierzy AK (ul. Szopena),
 9.  Pomnik Żołnierzy Wyklętych (przy al. Cieplińskiego),
 10. Tablica Pamięci Więźniów Gestapo i UB (na bud. Komendy Miejskiej Policji),
 11. Tablica Solidarności (Kościół Fary),
 12. Tablica Wileńska (Kościół Fary),
 13. Pomnik Katyński (Cmentarz Pobitno),
 14. Tablica AK (ul. Batorego),
 15. Pomnik Jana Pawła II (ul. Marszałkowska),
 16. Tablica Pamięci 40 rzeszowian wywiezionych w I transporcie do Auschwitz (pl. Cichociemnych),
 17. Tablica Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. Jagiellońska),
 18. Tablica Pamięci Strzelców (ul. 3 Maja, na bud. Banku BP),
 19. Krzyż Ofiar Komunizmu (pl. Śreniawitów).

Michał Mielniczuk/BP UMWP