W Mielcu rozpoczęło się podniebne szaleństwo - Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Czeka nas wiele pokazów lotniczych gwiazd oraz mnóstwo atrakcji w strefie „naziemnej”. Będzie można zobaczyć F16, Black Hawk’a, Baltic Bees oraz Artura Kielaka i Macieja Pospieszyńskiego.  A na koniec dnia koncert Maryli Rodowicz i ulubieńca nastolatek Dawida Kwiatkowskiego.

W pierwszym bloku pokazów, który potrwa od 11.00 do 15.00 będzie można zobaczyć m.in. Macieja Pospieszyńskiego, łotewski zespół akrobacyjny „Bałtyckie Pszczoły”, Celfast Flying  Team czy AT3. Nazwy zespołów najwięcej mówią fanom lotnictwa, ale tych, którzy na lotniczych akrobacjach się nie znają zapewniamy, że będzie na co popatrzeć.

Największe atrakcje zaplanowane są podczas drugiej części pokazów, po oficjalnym rozpoczęciu, które nastąpi o godz. 15.00. To właśnie po południu zobaczymy Artura Kielaka, F16, które wracają na mieleckie niebo po 20 latach, Black Hawk’a i M28 produkowane w PZL Mielec. Będą też FireBirds i Fundacja Latające Muzeum.

 

ZOBACZ FILM Z POKAZÓW W MIELCU

 

Obok akrobacji lotniczych dużą atrakcją jest wystawa statyczna samolotów, która jest otwarta od godzin porannych do wieczora, do godz. 20.00. Imponujące maszyny, które można podziwiać z naprawdę bliska, robią niesamowite wrażenie. Na wystawie znajdują się m.in. Wiatrakowce, Antek, Piper Seneca, Tulak czy Cessna oraz największa gwizda samolot transportowy Herkules.

Na pokazach nie zabraknie Aeroklubu Mieleckiego, który od ponad 70 lat współtworzy historię podkarpackiego lotnictwa. W ramach ich pokazu zobaczymy prezentację w locie legendarnego AN-2 czyli popularnego „Antka”, który jest największym produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem na świecie. W Mielcu powstało aż 12 000 szt. „Antków”.

Pokazy zakończą się koncertami Maryli Rodowicz, Dawida Kwiatkowskiego oraz zespołu Mr. Pollack. A przez cały dzień będzie też mnóstwo atrakcji dla najmłodszych w specjalnej strefie dzieci, gdzie znajduje się m.in. mini scena.

Do fotografowania lotniczego show w obrębie specjalnej strefy zgłosiło się 50 osób tzw. spottersów, które specjalizują się w fotografowaniu samolotów.

Podobnie jak w latach ubiegłych impreza współfinansowana jest z Funduszy Europejskich. Organizatorami wydarzenia są Województwo Podkarpackie, Polskie Zakłady Lotnicze, Miasto Mielec. Pokazy zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej RP. 

Śledźcie nasze relacje na FB:

https://www.facebook.com/podkarpackie.serwissamorzadu/

Monika Konopka
Michał Mielniczuk
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP