Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Rocznica śmierci gen. W. Sikorskiego

Mieszkańcy Tuszowa Narodowego uczcili 75. rocznicę śmierci generała Władysława Sikorskiego. Na uroczystości obecny był Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Nie zabrakło też parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnego samorządu, a także samorządu województwa, który reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Wyjątkową oprawę uroczystości zapewniła asysta 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny i generała Władysława Sikorskiego. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli pod dom, w którym urodził się generał Władysław Sikorski. Tam odbyła się główna część obchodów, w czasie której odśpiewano hymn narodowy, wygłoszono apel pamięci oraz złożono kwiaty i wieńce przed popiersiem generała Sikorskiego.

Szef MON Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu wiele mówił o bohaterstwie i patriotyzmie  gen. Sikorskiego:

Wspominamy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. On też był jednym z tych, dzięki którym 100 lat temu Polska wybiła się na niepodległość, jednym z tych, dzięki którym Polska odniosła zwycięstwo nad nawałą bolszewicką – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Marszałek Władysław Ortyl dziękował z kolei władzom samorządowym Tuszowa Narodowego za organizację patriotycznych uroczystości:

To wszystko przyczynia się do tego, że pokolenia Polaków na Podkarpaciu wzrastają w duchu patriotyzmu, w duchu postaw związanych z dziedzictwem, z szanowaniem tego, co niesie historia i dokonania wieków – powiedział Ortyl.

Podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl wręczył ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi honorową odznakę Obywatelskiego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Z kolei minister na ręce marszałka Ortyla wręczył pamiątkową tabliczkę upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Uroczystość objął patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP