Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

[VIDEO] 55. sesja sejmiku

Wśród tematów czerwcowej sesji sejmiku województwa znalazły się m.in. kwestie dodatkowych pieniędzy dla sanockiego muzeum, obniżenie wynagrodzenia marszałka województwa oraz sprawy dotyczące budowy nowej obwodnicy Mielca.

Radni zgodzili się, aby Muzeum Historyczne w Sanoku otrzymało zwiększoną - niż to było wcześniej planowane w budżecie – pomoc finansową. W tym roku będzie to aż 700 tys. zł. Rosnące potrzeby finansowe związane są m.in. z koniecznością wykonywania prac konserwatorskich prowadzonych przez placówkę. W planach samorządu województwa jest współprowadzenie sanockiego muzeum. Mówi o nich wicemarszałek Bogdan Romaniuk:

Wśród uchwał przyjętych przez radnych była także ta dotycząca zmniejszenia pensji marszałkowi województwa. To efekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W związku z nim nastąpiła konieczność dostosowania wysokości wynagrodzenia marszałka do obowiązujących przepisów.

Radni zgodzili się też na podwyższenie kapitału zakładowego spółki „Uzdrowisko Horyniec”, co pozwoli uzdrowisku na przeprowadzenie w najbliższych dwóch latach wielu ważnych inwestycji. Ich ogólna wartość to ok. 34,5 mln zł.

W sesji uczestniczyli także mieszkańcy Woli Mieleckiej, którzy wzięli w niej udział ze względu na planowaną w tamtym rejonie budowę obwodnicy Mielca. Mieszkańcy przedstawili swoje argumenty na to, jaki – według nich - byłby najkorzystniejszy przebieg obwodnicy. Jutro tj. 26 czerwca w tej sprawie jest zaplanowane spotkanie z mieszkańcami Trzciany, przez którą rozważany jest alternatywny przebieg obwodnicy. Co będzie na spotkaniu mówi wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Sesję poprzedziło otwarcie wystawy „Gorsety haftem malowane”, którą zorganizowała w holu urzędu fundacja „Ocalić od zapomnienia” imieniem Stanisławy Tutka. Na wystawie dominują gorsety szyte według tzw. mody krakowskiej, ale nie tylko.  Do obejrzenia wystawy zachęca prezes fundacji.

Tekst/foto Monika Konopka
Wideo Sebastian Kieszkowski