Od kilku lat aktywnie promujemy atuty Ziemi Lubaczowskiej, podkarpackiej części Roztocza. Bardzo chcemy zrównoważonego rozwoju naszego regionu i tego, aby ten niezwykły zakątek mógł się rozwijać – mówił na czerwcowej sesji sejmiku marszałek Władysław Ortyl.

Tym razem była to sesja wyjazdowa. Radni obradowali w Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej, by lepiej poznać specyfikę i sprawy ważne dla tej części Podkarpacia. Była to jednocześnie okazja do promocji atutów Ziemi Lubaczowskiej. W sesji obok członków zarządu i radnych województwa udział wzięli poseł RP Anna Szmidt-Rodziewicz, samorządowcy z terenu  całego Roztocza oraz zaproszeni goście.  

Czasami o czymś mówimy z odległości. Lepiej jednak jest, kiedy przyjedziemy w to miejsce,  sami coś zobaczymy, dotkniemy danego tematu, to dużo łatwej nam o tym dyskutować i w tej sprawie podejmować decyzje – mówił na sesji marszałek Władysław Ortyl.    

Rozwój Ziemi Lubaczowskiej oraz Roztocza w perspektywie Samorządu Województwa Podkarpackiego w tak zatytułowanej prezentacji marszałek Władysławo Ortyl pokazał konkretne kwoty i działania, jakie podejmuje samorząd województwa na rzecz tej części regionu. Był to przyczynek do dyskusji na temat kondycji i potrzeb tego zakątka Podkarpacia. Wzięli w niej udział radni województwa, samorządowcy różnych szczebli z terenu Ziemi Lubaczowskiej i zaproszeni na sesję goście.

Budujemy cztery obwodnice miast w tej części Podkarpacia, inwestujemy w drogi wojewódzkie, uruchomiliśmy przewozy regionalne, aby łatwej było na nasze Roztocze dotrzeć – mówił w Baszni marszałek Władysław Ortyl. Inwestujemy środki z budżetu województwa w ochronę zdrowia i renowację zabytków, dofinansowaliśmy biegnącą przez te piękne tereny  trasę Green Velo, dofinansowujemy projekty składane przez samorządy – to wszystko na terenie Ziemi Lubaczowskiej. Promujemy wydarzenia kulturalnej i artystyczne, które się tu dzieją  – podkreślał marszałek Ortyl.  

O turystyce jako determinancie rozwoju regionu mówił podczas sesji wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, który jest jednocześnie przewodniczącym Związku Międzygminnego ”Ziemia Lubaczowska”.

Najważniejszą rzeczą jakiej potrzeba tej ziemi jest jej pokazanie na zewnątrz, wypromowanie jej atutów. Tak, aby mogli o nas usłyszeć i nas zobaczyć mieszkańcy Małopolski czy  Dolnego Śląska. Tak, aby chcieli tu przyjechać ci, którzy chcą spróbować życia w stylu slow. Oczywiście, aby było to możliwe, potrzebujemy dobrej infrastruktury i to kolejna największa nasza potrzeba. Bo, żeby tu przybyć i złapać u nas drugi  oddech trzeba do nas dotrzeć – mówił w Baszni wójt Lubaczowa Wiesław Kapel. A na naszym terenie przybywa przedsiębiorców, którzy inwestują w atrakcje turystyczne, tych miejsc interesujących dla  turystów przybywa.    

Informację o projektach i zapowiedź naboru projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 prezentowała w Baszni kierownik Oddziału Programu Współpracy Terytorialnej PL-BY-UA 2014-2020.     

Mówiła między innymi o naborze dla projektów związanych z dziedzictwem historycznym, który rusza  już 1 sierpnia. 

Przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego „Ziemia Lubaczowska” Wiesław Kapel mówił o rozwoju tej części Podkarpacia w oparciu o spójne i kompleksowe działania tego zrzeszenia gmin. Chcemy promować wspólna markę. Mamy wiele atutów i potencjałów - czystą i bogatą naturę, uzdrowisko w Horyńcu, bogate dziedzictwo kulinarne, wydarzenia kulturalne. Od trzech lat promujemy się wspólnie – stąd nasze hasło Weź drugi oddech i chłoń –zdrowie, emocje, naturę – mówił Wiesław Kapel.  

Chcemy budować kolejne atrakcje. Tworzymy koncepcje tras turystycznych tzw. bocznych korytarzy Green Velo. To maja być np. szlak kamiennych krzyży i figur przydrożnych czy szlak Linii Mołotowa. Wiemy, że sama turystyka nie załatwia sprawy, ale wiemy, że jak dobrze będziemy ze sobą współpracować w wielu obszarach, to nam się uda. Wtedy ta ziemia nie będzie się wyludniała. A może szansą na to będzie kopalnia siarki, która powstaje w Podlesiu – podkreślał wójt Kapel. Musimy szukać możliwości i pól współpracy.

Samorząd województwa podkarpackiego realizuje strategie rozwoju województwa. Ale , aby właściwie to realizować trzeba dokonać właściwej diagnozy. Mało tego, czasami trzeba sprawdzać na ile instrumenty rozwoju województwa sprawdzają się na szczeblu lokalnym – mówi o wyjazdowej sesji sejmiku jego przewodniczący Jerzy Cypryś. Dzisiejsza sesja ma na celu spotkanie z lokalnymi samorządowcami, którzy przekuwają pomysły w terenie. Warto rozmawiać z ludźmi w terenie o problemach, o sposobach rozwiązania problemów oraz sprawdzać czy rozwiązania trafiają na podatny grunt – podkreśla przewodniczący Cypryś podsumowując wyjazdową sesję w Baszni Dolnej.

Na sesji poruszony został temat  powstającej w Podlesiu kopalni siarki Basznia II, która ma ruszyć za kilka miesięcy. Gościem sesji w Baszni Dolnej był prezes Polskiej Siarki Sp. z o.o. Maciej Banaś. Kopalnia ma być największym zakładem produkcyjnym w gminie i jednym z najważniejszych w powiecie lubaczowskim. To szansa na nowe miejsca pracy. 

Na zakończenie sesji głos zabrali lokalni przedsiębiorcy, którzy mówili o największym atucie Ziemi Lubaczowskiej, czyli jej mieszkańcach. Wsród nich był Karol Żuchowicz z Agroturystyki Polanka i Konie, który mówił o tym, jak na dzidzictwie ojca buduje własną firmę.  

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Foto Daniel Kozik
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP