Gala finałowa w auli urzędu marszałkowskiego zakończyła trzeci etap konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce”. Finaliści i półfinaliści konkursu z rąk organizatorów odebrali pamiątkowe certyfikaty i nagrody. Samorząd województwa na gali reprezentowali m.in.: wicemarszałek Maria Kurowska i przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Głównym celem projektu jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz przekazywanie wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej, pracy i życiu codziennym.

Wicemarszałek Maria Kurowska otwierając oficjalnie galę, mówiła o znaczeniu tego projektu:

Urząd marszałkowski od pierwszej edycji aktywnie włączył się we współorganizację tego projektu. Uważamy, że przedsiębiorczość to istotna cecha młodych ludzi i chcemy, aby ona Was fascynowała, abyście się w nią włączali. Jednak, aby coś się mogło rozpocząć, coś zainicjować, to trzeba to najpierw poznać i tutaj duże ukłony w kierunku oddziału  ZUS w Rzeszowie, bo to właśnie oddział rzeszowskiego ZUS-u zainicjował to przedsięwzięcie. To jedyny taki konkurs w Polsce i to właśnie na Podkarpaciu jest pilotażowo przeprowadzany – powiedziała Maria Kurowska, jednocześnie dodając:

Cieszę się, że tyle osób zostało przeszkolonych jeśli chodzi o łączenie wiedzy ekonomicznej z praktyką, bo przecież to już trzeci etap, a do tej pory ponad 700 osób wzięło udział w warsztatach, na których można było zgłębiać tajniki przedsiębiorczości – zwróciła uwagę wicemarszałek.

Podczas gali uczestnicy konkursu prezentowali swoje biznesplany, które następnie podlegały ocenie jury. Młodzi ludzie wzięli także udział w wykładzie Tomasza Sadowskiego - naczelnika Wydziału Cyberbezpieczeństwa NBP oraz wysłuchali wystąpienia przedstawiciela biznesu Adama Rachfała właściciela firmy RSTechnology Gniewczyna Tryniecka.

Projekt „Przedsiębiorczość w praktyce” jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej, przy współpracy z oddziałem ZUS w Rzeszowie, Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Wojewódzkim Urzędem Pracy, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, oddziałem okręgowym NBP w Rzeszowie oraz Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Rzeszowską, Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespołem Szkół Nr 2 w Rzeszowie i Zespołem Szkół Nr 4 w Jaśle.

Tekst i fot.: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP