Urząd Marszałkowski odwiedziła dziś grupa 8 dzieci niepełnosprawnych z Czortkowa, miasta na Ukrainie, wraz z 4 opiekunów. Wszystko za sprawą wysiłków gminy Korczyna, Czortków oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Młode Łabędzie”. Stanisław Kruczek z zarządu województwa oraz Jerzy Cypryś, przewodniczący sejmiku, opowiadali młodym gościom na czym polega praca samorządu województwa.

Wizyta w urzędzie to ostatni punkt kilkudniowego pobytu młodzieży w Polsce, którą od 2004 roku nieprzerwanie organizuje samorząd gminy Korczyna i Czortków. To tradycja wynikająca z kontaktów partnerskich obu samorządów i stowarzyszenia „Młode Łabędzie” zrzeszającego dziś 20 rodzin dzieci niepełnosprawnych.

W Polsce dzieci są od poniedziałku 7 maja. Do siebie wrócą w sobotę 12 maja. W ciągu swojego pobytu zwiedziły m.in. zamek Kamieniec, uczestniczyły w akademii z okazji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Kroczynie. Nie zabrakło też mocniejszych wrażeń w jaskini solnej w Iwoniczu Zdroju oraz parku trampolin w Krośnie. Była też kąpiel w basenie oraz zwiedzanie Korczyny i okolic. Goście mieli także okazje spróbować swoich sił jako pilotci podczas wizyty w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. 

Organizatorem pobytu jest Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, a jego koszt pokryło Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych oraz gmina Korczyna.

tekst/fot.
Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP