180502 rzeszowWojskowa oprawa, hymn państwowy i oczywiście podniesienie biało-czerwonej flagi na maszt ratusza towarzyszyły Dniu Flagi w Rzeszowie. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe oraz mieszkańcy.

Samorząd wojewódzki reprezentowali marszałek Władysław Ortyl, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Po uroczystościach na Rynku, w Urzędzie Wojewódzkim otwarto wystawę malarstwa ukraińskiego artysty Eliasza Dyrowa, studenta Uniwersytetu Rzeszowskiego, repatrianta ze wschodu. W sali kolumnowej wojewoda wręczyła trzy polskie obywatelstwa, zebrani wysłuchali także wykładu prof. Andrzeja Chwalby na temat genezy odzyskania niepodległości.

Dzień Flagi jest obchodzony w Polsce od 2004 r. Data nawiązuje do wydarzeń z 2 maja 1945 r. , wtedy to polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie PRL właśnie 2 maja zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Jakub Czarnota

Kancelaria Zarządu