Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

[VIDEO] Ziemia Lubaczowska zaprasza - nie tylko na długi weekend

180427 lubaczow

Radośnie, śpiewnie, smakowicie, kolorowo i ciekawie – tak Ziemia Lubaczowska zaprezentowała próbkę swych atutów w „Miasteczku Ziemi Lubaczowskiej”. Na jeden dzień wyrosło ono przed urzędem marszałkowskim w Rzeszowie, by przed długim weekendem promować tę część Podkarpacia.    

Chcemy rozwijać i promować Ziemię Lubaczowską. Dziś ta ziemia jest symbolicznie w centrum Rzeszowa. Był taki czas, że ta część regionu chciała wywędrować z Podkarpacia, a dziś widzimy że ta nasza jedność jest. Cieszymy się, że dziś w pigułce Lubaczów i okolice się u nas zjawiły. Jest to dobra promocja marki turystycznej Podkarpacia. Już jutro rusza pociąg turystyczny, którym można dotrzeć do Ziemi Lubaczowskiej. Przewozy Regionalne uruchamiają turystyczną linię. Można nią podróżować z rowerami, wózkami, całymi rodzinami. Cieszymy się, że ten piękny zakątek Podkarpacia ze swoimi tradycjami, z kulturą stołu tu do nas trafił. Są tańce, wodzirej, piękna pogoda. Dziękujemy, że do nas przyjechaliście. Zachęcamy do skosztowania tego drugiego oddechu na Ziemi Lubaczowskiej, tam naprawdę inaczej się oddycha -mówił podczas briefingu prasowego marszałek Władysław Ortyl.

Ziemia Lubaczowska - zaledwie godzinę jazdy od Rzeszowa, na styku kultur, religii i smaków. Dziś jesteśmy tu z prezentacją, która ma zachęcić do przyjazdu do nas. W pigułce prezentujemy tu swoje atuty. Dziękujemy panu marszałkowi, za to że możemy się tu promować.  Zachęcam abyście Państwo przyjechali do nas nie tylko na długi weekend, ale w ciągu całego sezonu wakacyjnego. Zachęcam do przyjazdu na Majówkę w Narolu, gdzie czeka wiele atrakcji. Pod koniec maja zapraszamy na Festiwal Questingu, w lipcu na Folkowisko, końcem lipca i początkiem sierpnia odbędzie się  Festiwal Dziedzictwa Kresów, końcem sierpnia Cieszanów Rock Festiwal, szczególnie popularny wśród młodych ludzi, ale zapraszamy miłośników rocka w każdym wieku. We wrześniu zachęcamy do udziału w Festiwalu Kuchni i Tradycji Myśliwskich. Tych wydarzeń jest dużo więcej, ale zachęcamy do odwiedzenia nas i wzięcia drugiego oddechu na ziemi lubaczowskiej. Można u nas odpocząć, można zaznać rozrywki. Zapraszam – mówił w Rzeszowie przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego „Ziemia Lubaczowska”, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

To właśnie związek „Ziemia Lubaczowska” przygotował miasteczko, by mieszańcom Rzeszowa i przybywającym do stolicy Podkarpacia gościom dać przedsmak tego, na co mogą liczyć na podkarpackim Roztoczu.

Tuż po rozpoczęciu imprezy odbył się krótki briefing prasowy z udziałem marszałka Władysława Ortyla, wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapela, który jest jednocześnie przewodniczącym zarządu Związku Międzygminnego Ziemia Lubaczowska i Marcina Fijołka, prezes PROT .

Roztocze, Ziemia Lubaczowska staje się jedną z ciekawszych turystycznie destynacji w naszym województwie i z powodzeniem konkuruje z innymi miejscami, które do tej pory były utożsamiane z naszym regionem i turystyką. Ziemia Lubaczowska wyrasta na miejsce, które ma coraz więcej do zaoferowania. To jest miejsce, które nadaje się do turystyki typu slow i do tej aktywnej. Szlak Green Velo, który tamtędy przebiega zachęca do poznania tego regionu na rowerze. Ale to także miejsce na podróż camperem. Jako PROT staramy się robić wiele, aby ten region promować. Już niebawem przygotowujemy niespodziankę, bo podejmujemy współpracę z youtuberami, których zapraszamy także na Roztocze, aby wykorzystać także ten kanał do promocji – mówił Marcin Fijołek prezes PROT.   

W miasteczku przez urzędem marszałkowskim było barwnie, muzycznie, tanecznie, smacznie i kolorowo. Do degustacji  swych wyrobów zapraszali między innymi Kresowa Osada z Baszni Dolnej, Gospodarstwo Rybackie w Rudzie Różaneckiej, producent serów  domowych w Wólki Krowickiej LEDA – SER oraz wytwórca wędlin Bogusław Szymański z  Nowego Sioła.

Ci z gości miasteczka, którzy poszukiwali pomysłów na to, jak spędzić długi weekend, mogli Zapoznać się z najciekawszymi ofertami turystycznymi z tej części regionu.

W miasteczku Ziemi Lubaczowskiej były pokazy szermierki, występy taneczne i muzyczne. Chętni mogli poćwiczyć kroki tańców tradycyjnych, nauczyć się poloneza, posłuchać koncertu  Zespołu Pieśni i Tańca Kresy. Miłośnicy dwóch kółek mieli szansę dowiedzieć się jakie atrakcje czekają na nich w trakcie  poznawania Ziemi Lubaczowskiej na rowerze. 

 

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP