Mielec jest miastem w którym obchody 10 kwietnia mają szczególny wymiar. Od 28 lat mieszkańcy spotykają się przy tzw. ścianie katyńskiej na której znajdują się tablice z nazwiskami pochodzących z Mielca ofiar zbrodni katyńskiej.

Od 2010 roku to także dzień zadumy i wspomnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Wśród pasażerów feralnego lotu znalazł się mielczanin, poseł Leszek Deptuła, wcześniej marszałek województwa podkarpackiego.

Ściana katyńska znajduje się na murze okalającym Bazylikę pw. Św. Mateusza w Mielcu. W tej świątyni odbyła się specjalna msza święta sprawowana przez ks. Stanisława Jurka. Po eucharystii przedstawiciele władz ustawodawczych, samorządowych, służb mundurowych, organizacji patriotycznych, stowarzyszeń złożyli wiązanki pod ścianą katyńska a także pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. W imieniu parlamentarzystów kwiaty złożyła poseł Krystyna Skowrońska. Zarząd województwa reprezentował Piotr Pilch, członek zarządu oraz rzecznik prasowy Tomasz Leyko. W imieniu samorządowców wiązanki składały również delegacje z wicestarostą Marią Napieracz oraz z pełniącym funkcję prezydenta Fryderykiem Kapinosem. O część artystyczną zadbali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. 
Kolejna część uroczystości odbyła się na cmentarzu komunalnym gdzie wspomniane wcześniej delegacje złożyły wiązanki kwiatów złożono na grobie marszałka Leszka Deptuły, a także zgodnie z wieloletnią tradycją przed pomnikiem Sybiraków. Specjalne wieńce na grobie Leszka Deptuły złożyli też przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP w imieniu Andrzeja Dudy, a także przedstawiciel marszałka sejmu i wojewody. 
 

biuro prasowe
fot Tomasz Leyko/Natalia Mierzwa Sowa