180405 Pokazy

​Już 28 lipca na terenie Lotniska Mielec odbędą się IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe ze względu na obchody 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu oraz 100-lecia polskiego lotnictwa, które przypadają w 2018 roku. O wydarzeniu była mowa na konferencji prasowej w PZL Mielec.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Zakłady Lotnicze, Województwo Podkarpackie, Miasto Mielec oraz Lotnisko Mielec. Pokazy zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej RP.

W konferencji uczestniczyli marszałek województwa Władysław Ortyl, Janusz Zakręcki – prezes PZL Mielec, Fryderyk Kapinos – pełniący funkcję prezydenta Mielca oraz Wojciech Bugajski – prezes mieleckiego lotniska.

Konferencję rozpoczął film promujący IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze.

 - Bardzo się cieszę, że nasz autorski projekt Podkarpackich Pokazów Lotniczych rozwija się i dziś możemy zapowiedzieć już czwartą jego edycję. Historia zatoczyła koło, bo pierwsza odbyła się w Mielcu. Tegoroczne pokazy będą wyjątkowe, bo przypadają w czasie, gdy świętujemy 100-lecie niepodległości, 100-lecie polskiego lotnictwa i 80-lecie przemysłu lotniczego na Podkarpaciu – mówił marszałek Władysław Ortyl rozpoczynając konferencję.

Marszałek dodał, że pokazy lotnicze to też promocja związana z gospodarką.

- Czujemy sie zobowiązani, aby promować lotnictwo. Jest ono naszą inteligentną specjalizacją, dlatego musimy je promować i stąd wchodzimy w obszar pokazów – tłumaczył marszałek dodając, że pokazy są montażem finansowym, a ze strony samorządu województwa pieniądze na to wydarzenie pochodzą z Funduszy Europejskich. Dlatego - jak zapewnił - podczas pokazów będzie wiele atrakcji związanych z promocją funduszy.

Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki powiedział:

- PZL Mielec stara się godnie uczestniczyć w pokazach. Nie bez powodu. Mamy w tym roku swój jubileusz 80-lecia działalności. Już czwarte pokolenie mieszkańców Mielca u nas pracuje. Nie wyobrażamy sobie, aby PZL nie brał udziału w tym wydarzeniu – mówił prezes Zakręcki.

Zaprosił także na inne imprezy organizowane przez firmę z okazji jubileuszu 80-lecia, m.in. na wieczór otwarty w PZL Mielec.

Pełniący funkcję prezydenta Mielca Fryderyk Kapinos również podkreślał lotnicze tradycje miasta i zapewniał, ze samorząd ochoczo włącza się w organizację imprezy:

- Lotnicze tradycje są tu zakorzenione od 80 lat i cieszymy się, że możemy je uczcić pokazami. Jako miasto jesteśmy przygotowani na przyjęcie gości, będą m.in. bezpłatne parkingi i komunikacja – wyliczał Kapinos.

Wojciech Bugajski prezes lotniska w Mielcu mówił, że cieszy się, iż poprzez pokazy będzie lotnisko będzie mogło się zaprezentować szerokiej publiczności:

- Lotnisko przeżywa też swoje 80-lecie w obecnej lokalizacji. W ciągu ostatnich 15 lat nastąpił jego rozwój, kształcimy pilotów, mam nadzieję że działające tu szkoły jak i aeroklub zaprezentują się na pokazach. Będą też wystawy statyczne – wymieniał prezes lotniska.

Program obchodów 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu:

Jak zapowiedziano na konferencji w pokazach weźmie udział m.in. Artur Kielak, zespoły akrobacyjne FireBirds, Celfast Flying Team, będzie też można zobaczyć samoloty produkowane w Mielcu np. Iskrę i Biesa. Główną atrakcja będzie łotewski zespól akrobacyjny Baltic Bees. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik rodzinny oraz liczne atrakcje i niespodzianki: wystawa statyczna, gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzyczne gwiazd.

Podkarpackie Pokazy Lotnicze „Na Pokładzie Funduszy Europejskich” na stałe wpisały się w repertuar imprez w województwie podkarpackim. Pierwsze pokazy odbyły się w Mielcu. Gospodarzami kolejnych edycji były Rzeszów i Krosno, a w tym roku lotnicze święto wraca do Mielca, który świętuje 80-lecie przemysłu lotniczego.

Pełny program wydarzenia poznamy w najbliższym czasie. Wszelkie informacje na temat pokazów lotniczych, programu, i atrakcji będą umieszczane na stronie internetowej: www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl.

Historia województwa podkarpackiego, a w szczególności Mielca jest nierozerwalnie związana z lotnictwem. Budowa lotniczego dziedzictwa regionu zapoczątkowana decyzją władz II RP o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego na zawsze zmieniła losy miast i miasteczek południowo-wschodniej Polski. Dziś lotnictwo to jedna z inteligentnych dziedzin, na której województwo opiera swój rozwój.

W 1938 roku uruchomiono w Mielcu pierwszą lotniczą fabrykę wraz z przyległym do niej Lotniskiem. Decyzja o budowie tego zakładu lotniczego była przełomową dla losu trzech kolejnych pokoleń mieszkańców miasta. Produkcja samolotów stała się motorem napędowym jego rozwoju, a samoloty takie jak An-2, M18, TS-11 Iskra, czy współcześnie produkowane M28 i S-70i BLACK HAWK, znakami rozpoznawczymi Mielca w świecie. Obecnie Mielec to ważny ośrodek przemysłowy w województwie podkarpackim.

Kontynuatorem wizjonerskich planów pierwszych budowniczych COP, są dziś Polskie Zakłady Lotnicze. W szczególnym roku jubileuszu, PZL Mielec podjęły się organizacji cyklu imprez rocznicowych. Podkarpackie Pokazy Lotnicze to najważniejsza część tych planów, ale nie jedyna.

Plan obchodów zainicjowany przez PZL Mielec składa się z różnych wydarzeń skierowanych do pracowników firmy oraz mieszkańców Mielca i okolic. Wśród nich są m.in. Wieczór Otwarty w PZL Mielec czy Przegląd Filmów Lotniczych.

 

  • 14 kwietnia 2018 – Bieg 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu po pasie mieleckiego lotniska
  • 12 maja 2018 – Przegląd Filmów Lotniczych na Placu AK w Mielcu

 

  • 19 maja 2018 – Wieczór Otwarty w PZL Mielec
  • 28 lipca 2018 – IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze połączone z Piknikiem rodzinnym