Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

[VIDEO] Marcowa sesja sejmiku

Upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, debata poświęcona podkarpackiemu rynkowi pracy, informacja na temat działań na rzecz jakości powietrza w regionie a także kwestie stypendiów dla szczególnie uzdolnionych uczniów podkarpackich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – to kilka spośród kwestii, którymi  radni województwa zajęli się na marcowej sesji sejmiku.

Sejmik województwa przez aklamację przyjął stanowisko dotyczące oddania hołdu wszystkim Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej.    

Radni Województwa Podkarpackiego pragną oddać hołd wszystkim Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej, którzy w trudny czas eksterminacji narodu żydowskiego wykazali się godnym najwyższego uznania bohaterstwem, odwagą i miłosierdziem. Oby ich poświęcenie będzie źródłem nadziei i wiary w człowieczeństwo po wsze czasy – czytamy miedzy innymi w stanowisku sejmiku, którego treść zaprezentował radnym i gościom sejmiku wicemarszałek Bogdan Romaniuk. 

Stanowisko jest nawiązaniem do ustanowionego przed kilkoma dniami Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów oraz postaci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci z Markowej, których 74. rocznica śmierci minęła 24 marca. To oni właśnie za okazaną pomoc zginęli - wraz z ukrywanymi w swoim domu rodzinami Szallów i Goldmanów - z rąk hitlerowskich żołnierzy.

Mamy święto, które czci Polaków ratujących Żydów, mamy muzeum w Markowej, które jest ważnym elementem budowania polityki pamięci oraz budowania relacji polsko-żydowskich. Nie możemy na tym poprzestać, robimy kolejne kroki. Zgłosiłem propozycję, aby Port Lotniczy Rzeszów Jasionka nosił imię Rodziny Ulmów. W dalszym ciągu tę rację historyczną, to bronienie prawdy trzeba kontynuować – podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Duże zainteresowanie wzbudziła podczas sesji debata „Nowa rzeczywistość – nowe problemy i wyzwania podkarpackiego rynku pracy”.

Tak niskiego bezrobocia na Podkarpaciu nie było od początku okresu transformacji. Wreszcie jest ono jednocyfrowe. W lutym 2018 roku wynosiło 9,9%, a najniższy poziom osiągnięto w październiku 2017  kiedy spadło nawet do 9,5 %. Oczywiście sytuacja jest różna w przypadku rożnych powiatów, ale bez wątpienia są to bardzo znaczące liczby. Oczywiście przyczyn tej sytuacji jest wiele, składają się na nią: wzrost wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłaszanych przez pracodawców. Mniej jest rejestracji bezrobotnych po ukończeniu staży i szkoleń - co pokazuje lepszą sytuację na rynku pracy – mówiła w czasie wprowadzania do debaty wicemarszałek Maria Kurowska.

Prezentację specyfiki podkarpackiego rynku pracy zaprezentował w czasie sesji dyrektor WUP Tomasz Czop.       

Zaczyna się tworzyć rynek pracowników, a nie pracodawcy. Na Podkarpaciu czekają nas kolejne ważne innowacyjne inwestycje, więc kwestia kadr, jakości tych kadr będzie jeszcze ważniejsza – podkreśla marszałek Władysław Ortyl. 

W czasie sesji radni zapoznali się z informacją na temat jakości powietrza w województwie podkarpackim w największych ośrodkach miejskich latach 2011-2016.

Cały czas staramy się dbać o jakość powietrza w województwie, ze szczególnym  uwzględnieniem miejsc, które mają największe przekroczenie – Jarosław, Mielec i Dębica. To są miasta o największym dopuszczalnym przekroczeniu jeżeli chodzi o normy powietrza w naszym regionie. Rząd też wychodzi naprzeciw z różnymi inicjatywami i program „Stop dla smogu”, z finansowaniem pilotażowym będzie realizowany dla Jarosławia. Wystąpiliśmy do premiera  Morawieckiego, aby ten pilotaż był stosowany także do miejsc, które charakteryzują się zanieczyszczeniami przemysłowymi, a takim miejscem jest właśnie Mielec. Chcemy nasze działania na rzecz powietrza pokazać. WIOŚ, który prezentuje swój raport o stanie środowiska będzie go prezentował w kwietniu. My pokazujemy nasze działania  – mówił w czasie przerwy w obradach sejmiku marszałek Władysław Ortyl.  

Kwestia monitoringu ciągłego zanieczyszczeń jest jedną z kwestii, które chcielibyśmy w sprawie mieleckiej firmy Kronospran osiągnąć. Jednocześnie informujemy o wszystkim ministerstwo, bo nie wyobrażamy sobie żeby ponownie doszło do takiej sytuacji, jak przed kilkoma miesiącami, kiedy ministerstwo umorzyło nam postępowanie w sprawie monitoringu ciągłego dla tej firmy.  Jakość powietrza nie tylko w Mielcu, ale i w całym województwie jest naszą troską. Stąd dzisiejsza informacja na sejmiku, kolejne decyzje, spotkania, praca w tym zakresie, aby można było jakość powietrza w regionie poprawić – dodał marszałek Ortyl. Zgłosiliśmy taką  propozycję, aby w przyszłej perspektywie finansowej był specjalny program, który mógłby finansować projekty inwestycje antysmogowe.

Tuż przed rozpoczęciem sesji otwarta została wystawa przygotowana przez Komendę Wojewódzką Policji oraz Zespół Szkół w Tyczynie, zatytułowana "Policja w służbie Niepodległej". Jest ona częścią obchodów jubileuszu 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i ukazuje mało znane karty historii policji m.in. z działalności Policji Państwowej oraz życia prywatnego funkcjonariuszy na Podkarpaciu w okresie II Rzeczypospolitej oraz II wojny światowej. Wystawę przygotowali wspólnie Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, przy współpracy ze starostwem powiatowym w Rzeszowie i Zespołem Szkół w Tyczynie.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Michał Mielniczuk (Facebook), S.Kieszkowski
Video Sebastian Kieszkowski