logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps pazdziernik 160

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Szef rządu Mateusz Morawiecki odwiedził Podkarpacie. W Skołoszowie k. Radymna podsumował dwa lata funkcjonowania programu 500+. W wydarzeniu wzięła również udział Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obecni też byli marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart oraz członek zarządu województwa Piotr Pilch.

Spotkanie miało miejsce w szkole podstawowej w Skołoszowie, gdzie przy udziale tamtejszych uczniów, rodziców i nauczycieli, premier Mateusz Morawiecki podsumował dwa lata programu Rodzina 500+. Mówił o pozytywnych zmianach, jakie w tym okresie zaszły w kraju.

Premier Mateusz Morawiecki witając gości spotkania powiedział, że bardzo cieszy się z kolorowej, wiosennej oprawy tego wydarzenia, jaka została przygotowana w hali sportowej w SP w Skołoszowie. Premier mówił o tym, jak ważny jest Program 500+ dla dobrego funkcjonowania polskich rodzin i zapewniał, że będzie nadal kontynuowany, jako najważniejszy program społeczny rządu PiS.

Cieszę się że możemy drugą rocznicę wprowadzenia Programu 500+ świętować tu z Państwem. Zapewniam, że w kolejnych latach będzie to kluczowa, stała część naszego programu społecznego. Jest to taki program, który odbudowuje godność polskich rodzin daje narzędzia jakich nie było przedtem – mówił premier Morawiecki.

Premier podkreślał, że choć na początku rządów stan finansów państwa był kiepski, teraz finansowanie programu jest zapewnione i możliwe m.in. dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Jak powiedział premier w ten sposób do programu trafiło kilkadziesiąt miliardów odzyskanych złotych.

Mateusz Morawiecki podkreślał też, jak wielkie znaczenie Program 500+ ma dla godnego życia polskich rodzin.

Moją ambicją jest to żeby Polska była dobrze rządzona, a ludziom żyło się dobrze i spokojnie. Odbudowanie godności i siły polskich rodzin to największa wartość programu. Będziemy dbać o polskie rodziny i polskie dzieci – zapewnił premier na koniec swojego przemówienia.

Minister Elżbieta Rafalska mówiła, że Program 500+ zrealizował wszystkie zakładane cele. Wzrosła liczba urodzeń, nastąpił spadek skrajnego ubóstwa i pozwolił na zwiększenie kapitału społecznego czyli na inwestycje w dzieci.

Urodziny to radosna okoliczność, nasze urodziny to też okazja do świętowania – mówiła minister Rafalska dodając: - Program twardo stoi na nogach. 3 mln 600 tys. dzieci korzysta ze świadczeń z tego programu. Rządowy program polityki rodzinnej jest wyjątkowy, usytuował Polskę w grupie najlepszych państw w Europie jeżeli chodzi o wsparcie dla rodzin – tłumaczyła minister Elżbieta Rafalska dziękując jednocześnie rodzicom za podjęcie trudu rodzicielstwa.

Minister zwróciła się też do rodziców:

Wy udowodniliście, że w programie nie ma marnotrawienia pieniędzy, że są dobrze wydawane – mówiła minister Rafalska.

Marszałek Władysław Ortyl mówiąc o Programie 500+ podkreślił, że stanowi on cywilizacyjny przełom:

- To ważny instrument, który ma charakter cywilizacyjny, przełomowy, daje rodzinie możliwość inwestowania w dzieci, a to ważne, bo w rodziny trzeba inwestować. To są kluczowe decyzje – mówił marszałek Ortyl.

Marszałek dziękował w imieniu samorządów za dobrą współpracę. Powiedział też, że cieszy go kolejna wizyta premiera na Podkarpaciu, dodając, że sam premier powiedział kiedyś, że najczęściej odwiedza Brukselę i Podkarpacie.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (stan na styczeń 2018 r.) świadczenia 500+ otrzymuje w kraju 3,68 mln dzieci. Największą grupą są rodziny z dwojgiem dzieci. Od początku funkcjonowania programu na jego realizację wydatkowano 43 mld 346 mln złotych.

Na Podkarpaciu w programie uczestniczy 139,9 tys. rodzin, co daje 224,1 tys. dzieci objętych świadczeniem.

„Rodzina 500 plus” to sztandarowy program rządu PiS, który został uruchomiony w kwietniu 2016 r. Jego zadaniem jest przeciwdziałanie negatywnej sytuacji demograficznej oraz wsparcie finansowe rodzin wychowujących dzieci. Program Rodzina 500+ to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko. Świadczenie wychowawcze mogą otrzymywać rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia

Z okazji wizyty premiera w szkole zorganizowano piknik dla całych rodzin. Były dmuchane place zabaw, malowanie twarzy, a na stoisku przygotowanych przez komendy OHP można było przygotować wielkanocne ozdoby i skosztować słodkości. Na stoisku Podkarpacia można było np. zrobić zdjęcie w fotobudce z logo programu Rodzina 500+.

W spotkaniu uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele regionalnych i ogólnopolskich mediów.

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Wideo: Sebastian Kieszkowski

BP UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 405 gości oraz 0 użytkowników.