logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps pazdziernik 160

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

180113 oplatekpsst

- Spotykamy się w tym miejscu, jako wspólnota, jako wielka rodzina, którą tworzymy w ramach Podkarpackiego Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Ta instytucja poprzez popularyzację idei samorządności oraz zaangażowanie w projekty samorządowe, stale działa na rzecz zwiększenia potencjału gospodarczego i społecznego Podkarpacia – te słowa usłyszeli z usta marszałka Władysława Ortyla - przewodniczącego PSST, samorządowcy z Podkarpacia, którzy przybyli do Rzeszowa na spotkanie noworoczne.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczył gość specjalny – nowo powołany minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przed oficjalną uroczystością razem z marszałkiem Ortylem i wojewodą Ewą Leniart oraz Adamem Hamryszczakiem - podsekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, wziął udział w briefingu prasowym, podczas którego mówił o planach ministerstwa, w związku z powołaniem go do pełnienia nowej funkcji państwowej.

Oprócz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w spotkaniu noworocznym u marszałka, udział wzięli także parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa oraz przedstawiciele wojewódzkich jednostek organizacyjnych. Słowa modlitwy do uczestników skierował biskup rzeszowski Jan Wątroba, który jednocześnie pobłogosławił opłatki.

W swoim noworocznym wystąpieniu marszałek podkreślił, że takie spotkania służą dialogowi na rzecz Podkarpacia:

- Cieszę się, że możemy spotkać się w tak zaszczytnym gronie, by złożyć sobie świąteczno-noworoczne życzenia i porozmawiać na tematy istotne dla regionu oraz lokalnych społeczności. To ważne, by przy takich okazjach, móc wspólnie dyskutować o sprawach ważnych dla Podkarpacia i jego mieszkańców – powiedział Władysław Ortyl. Przemawiając do zebranych, marszałek wskazywał na miniony rok, jako niezwykle ważny dla Podkarpacia pod kątem inwestycyjnym. Mówił o rozwoju infrastruktury drogowej, a także rekordowych środkach na ochronę zdrowia:

- Ważnym przedsięwzięciem było dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą 280 mln złotych aż dziewiętnastu szpitali powiatowych na Podkarpaciu. W połączeniu ze środkami przeznaczonymi na szpitale wojewódzkie, kwota ta przekroczyła 550 mln złotych. To był dla nas rekordowy rok pod względem inwestycji w ochronę zdrowia – mówił marszałek podkreślając, że w bieżącym roku będą kontynuowane ważne dla Podkarpacia inwestycje prorozwojowe, jak chociażby budowa obwodnic, drogi lotniskowej, a także w zakresie ochrony zdrowia i kultury:

- W sumie w bieżącym roku na inwestycje przeznaczymy aż 884 mln zł, co stanowi aż 57% wydatków zaplanowanych w budżecie województwa podkarpackiego – dodał Ortyl. W jego przemówieniu nie zabrakło także wątków poświęconych ubiegłorocznemu Kongresowi 590, który był wizerunkowym sukcesem naszego regionu:

- Województwo podkarpackie stało się świadkiem ważnych przedsięwzięć gospodarczych, wśród których największym była II edycja Kongresu 590. Dzięki niemu nasz region znalazł się na czołówkach wszystkich polskich mediów.

Po spotkaniu, marszałek zaprosił wszystkich do Teatru im. Wandy Siemaszkowej na rzeszowską premierę spektaklu „Popiełuszko” w wykonaniu teatru dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, w reżyserii Jana Nowary.

 

Daniel Kozik
fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski

 

 

 

Statystyka

Odwiedza nas 559 gości oraz 0 użytkowników.