Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej

171127wot500 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło na rzeszowskim rynku przysięgę. W uroczystości uczestniczył Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Obecny był również marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz wojewoda Ewa Leniart.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 26 listopada. Była to ostatnia w tym roku przysięga „terytorialsów”. W sumie uczestniczyło w niej trzy tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, także ci, którzy już wcześniej złożyli przysięgę. Nowi żołnierze ślubowali w 104. rocznicę urodzin ich patrona – pułkownika Łukasza Cieplińskiego.

- Chyba nigdy jeszcze rynek rzeszowski nie widział takiej przysięgi – mówił minister Antoni Macierewicz, dodając, że ta przysięga będzie wiązała żołnierzy na całe życie.

- Macie służyć Polsce niepodległej, która realizuje ideały naszej historii i ludzkości – dodał minister Antoni Macierewicz.

Wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej gratulował nowym żołnierzom marszałek Ortyl:

- Gratuluję wam decyzji o przystąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej. Wierzę, że była to decyzja świadoma, wynikająca z patriotyzmu i potrzeby działania na rzecz własnego kraju – mówił marszałek.

W uroczystości licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta oraz rodziny żołnierzy, obecni byli także parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, księża, a także rodziny żołnierzy składających przysięgę.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP