Polska musi być krajem innowacyjnej gospodarki - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając oficjalnie Kongres 590. Prezydent zachęcał też przedsiębiorców do odwagi inwestycyjnej. Z kolei marszałek Władysław Ortyl witając gości mówił o rozwoju Podkarpacia, a premier Beata Szydło życzyła udanych rozmów, o tym, co zrobić, aby Polska była jeszcze piękniejsza. W podrzeszowskiej Jasionce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym oficjalnie rozpoczął się Kongres 590.

Musimy pozytywnie i spokojnie, z męską decyzją pokonywać coraz większe trudności, jeżeli naprawdę cenimy zdobytą wolność i całość. W bezwładzie i w kryzysie wiecznie żyć nie można – cytując słowa wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego, marszałek Władysław Ortyl podkreślił, jak cenną i ważną kwestią dla rozwoju ojczyzny jest patriotyzm gospodarczy.

Witając gości Kongresu 590, powiedział, że cieszy się, iż Podkarpacie i nasze Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A ARENA jest miejscem najważniejszej debaty o polskiej gospodarce.

Przed rokiem mówiłem, że nasze województwo to właściwe miejsce do tego rodzaju dyskusji. Dziś jak najbardziej podtrzymuję te słowa. Ale chciałbym dodać, że przez 12 miesięcy zrobiliśmy kolejny postęp. Przypomnę tylko niektóre fakty. Dzięki wsparciu rządu pani premier Beaty Szydło mamy gwarancję budowy drogi S19 od Rzeszowa do granicy ze Słowacją. To strategiczna i kluczowa inwestycja dla nas, ale również dla całego kraju. Pamiętamy słowa premier Beaty Szydło sprzed roku o „Polskiej Bawarii” i będzie ona dostępna komunikacyjnie – mówił marszałek Ortyl.

To właśnie polska przedsiębiorczość, która od 30 lat w miarę swobodnie się rozwija jest największym skarbem Rzeczypospolitej. To właśnie ona przynosi dochód, to dlatego organizowany jest Kongres 590. Spotykamy się tutaj w Jasionce po raz drugi w tym spektakularnym obiekcie. Tutaj nie padały szumne zapowiedzi, obietnice. Od samego początku polski rząd, ja sam – ludzie z jednej formacji politycznej od początku mówiliśmy, że chcemy zrealizować program dla rozwoju Rzeczypospolitej, który pozwoliłby naszej ojczyźnie rozwinąć skrzydła. To program bez kompleksów, w który wierzymy i do którego zrobimy wszystko, aby jego realizacja stworzyła możliwości rozwoju dla każdego. Ma on wyrównać Polskę pod względem rozwojowym – mówił w swym przemówieniu prezydent RP Andrzej Duda.

Chodzi o to, aby zrealizować zrównoważony rozwój, tak, żeby Polak miał – jak mówił o tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński – rzeczywiste prawo swobodnego wyboru miejsca zamieszkania w naszym kraju. Aby to nie było tak, że warunki życia i rozwoju były tylko w wielkim mieście, aby w małym mieście czy na wsi nie brakowało szerokopasmowego Internetu, dobrej szkoły, dobrej komunikacji, zabezpieczenia potrzeb dzieci i młodzieży, aby nie brakowało tam możliwości zaspokajania potrzeb rodziny, rozwijania swojego biznesu. I o tym wszystkim mówiliśmy w naszym programie. Dziś możemy się szczycić wynikami tych dwóch lat pracy tego parlamentu, tego rządu na czele z panią premier Beatą Szydło, pracy Ministerstwa Rozwoju i pana wicepremiera ,Mateusza Morawieckiego i całego rządu - mówił w Rzeszowie prezydent Duda.   

Dziś możemy czuć niezwykłą satysfakcję, kiedy agencje ratingowe na świecie podnoszą wyniki dla Polski. Za to chciałbym podziękować polskiemu rządowi – mówił prezydent podkreślają jednocześnie rolę, jaką w rozwoju Polski odgrywają przedsiębiorcy. Prezydent zauważył, jak ważna dla rozwoju Polski i  podnoszenia poziomu życia polskich rodzin jest innowacyjność biznesu.

Mówiąc o nowej ustawie, która ma wspierać innowacyjność prezydent zwracał się do zgromadzonych na Kongresie przedsiębiorców - Życzę Państwu, abyście mieli Państwo odwagę podejmowania zadań badawczo-rozwojowych, a przede wszystkim odwagę inwestycyjną. To jest to czego nam dzisiaj w Polsce bardzo brakuje. Dlatego apeluję do rządu, aby stwarzał warunki dogodne dla rozwoju. A do państwa – przedsiębiorców, abyście mieli odwagę inwestowania. Będziemy czynili wszystko, abyście mieli do tego jak najlepsze warunki. Po to właśnie spotykamy się na tym Kongresie – podkreślał prezydent RP Andrzej Duda, życząc uczestnikom spotkania udanych umów i spotkań, także z nim samym.

Prezydent miał także życzenia dla Podkarpacia - Chciałbym, żebyśmy mogli za kilka lat powiedzieć, że nie tylko pod względem ambicji i charakteru, ale także rozwojowym i poziomu życia, Podkarpacie jest drugą Bawarią. Jestem przekonany, że nas na to stać, bo jesteśmy narodem ludzi inteligentnych, zdeterminowanych i pracowitych – mówił w swej przemowie w Jasionce prezydent Andrzej Duda.  

Premier Beata Szydło podsumowując dwa lata pracy swojego rządu, mówiła, że ona i jej ministrowie przyjęli bardzo ambitny program, który udało się zrealizować.

Okazało się po 24 miesiącach, że z tego programu, z tych zobowiązań, które złożyliśmy wobec wszystkich Polaków, większość jest już zrealizowana, albo jest w trakcie realizacji. Teraz musimy dokończyć ten projekt – mówiła premier Szydło, dodając, że program rządu był odpowiedzią na potrzeby społeczne, w tym przede wszystkim na potrzeby rodzin i przedsiębiorców.

Szefowa rządu dziękowała za ten sukces wszystkim współpracownikom, a także Polakom, którzy jej zaufali. Mówiła również, że jest przekonana o tym, iż Polska idzie w dobrym kierunku.

Mogę dziś stanąć przed państwem z podniesioną głową i powiedzieć, że jestem dumna z tego, że jestem Polką. Jestem dumna z tego, że mieszkam w Polsce.

Beata Szydło mówiła też o tym, że Podkarpacie jest dobrym miejscem na podsumowanie tych dwóch lat rządu.

Tutaj na Podkarpaciu widać jak w soczewce wszystko to, co jest symbolem współczesnej Polski: tradycja, nowoczesność i doskonałe połączenie tego. Wartości i zasady, rodzina, otwarci ludzie, którzy są zaradni i potrafią realizować wspaniałe przedsięwzięcia. Ludzie, którzy cenią swoją rodzinę i dbają o nią. Takiej Polski chcemy! – mówiła premier Szydło.

Na koniec swojego wystąpienia premier życzyła wszystkim uczestnikom kongresu, aby był on okazją do rozmowy o tym, co zrobić i jak to zrobić, by Polska była jeszcze piękniejsza.

Oprócz prezydenta i premier rządu w Kongresie 590 uczestniczą także wicepremierzy, ministrowie, parlamentarzyści, prezesi największych polskich agencji i spółek państwowych, a także szefowie prywatnych firm. W sumie kilkudziesięciu panelistów i ok. 2,5 tys. gości.

Podobnie jak rok temu można zwiedzać stoiska różnych firm, jest też stoisko prezentujące potencjał Podkarpacia, a także specjalna strefa start-upów, w której swoje pomysły na biznes prezentują młodzi przedsiębiorcy.

Tematyka kongresu

Tegoroczny zakres tematyczny Kongresu 590 jest bardzo szeroki. Paneliści i uczestnicy rozmawiają m.in. o energetyce, rozwoju sektora MŚP, projektach infrastrukturalnych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Zaplanowane są też debaty na temat rozwoju branży motoryzacyjnej, roli żywności tradycyjnej i regionalnej w rozwoju sektora rolno-spożywczego. Będzie też mowa o innowacjach w polskim przemyśle chemicznym,  a także o branży meblowej, turystyce biznesowej czy o relacjach na styku biznes-administracja. Poruszone zostaną też kwestie z zakresu polskiego systemu podatkowego, nie zabraknie również rozmów o sporcie czy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Dziedzictwo COP-u

Transformacja Centralnego Okręgu Przemysłowego w innowacyjne strefy ekonomiczne oparte o gospodarkę 4.0 – to temat specjalnego panelu, w którym weźmie udział marszałek Władysław Ortyl. Dyskusja dotyczyć będzie dziedzictwa COP-u oraz teraźniejszości i przyszłości obszarów, które zbudowały swój gospodarczy potencjał w oparciu o firmy powstałe w ramach COP-u. Podczas panelu zostanie wręczona pośmiertnie odznaka Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego dla Eugeniusza Kwiatkowskiego – twórcy COP-u. Odbierze ją wnuczka – Julita Maciejewicz – Ryś. 

Emocji nie zabraknie także podczas wieczornej gali wręczenia nagród gospodarczych dla najlepszych polskich firm. Wręczy je Prezydent RP Andrzej Duda. Rok temu, podczas pierwszego Kongresu 590 prezydent  przyznał 6 takich wyróżnień.

Informacje na bieżąco z tego wydarzenia są dostępne na naszej stronie:

https://www.facebook.com/podkarpackie.serwissamorzadu/

tekst: M. Konopka/A.Gorzelak-Nieduży
foto M. Mielniczuk
video S. Kieszkowski