logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Po raz siedemnasty osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami i bliskimi z powiatu rzeszowskiego mogły wspólnie bawić się w plenerze, łamiąc przy tym społeczne stereotypy postrzegania niepełnosprawności.

W tym roku Powiatowy Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi Powiatu Rzeszowskiego obchodzono 9 września na terenie Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim. Spotkanie miało charakter dużego rodzinnego pikniku, a organizatorzy zadbali o wiele atrakcji z zabawą taneczną włącznie.

Samorząd województwa reprezentował tego dnia członek zarządu Stanisław Kruczek oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Jerzy Jęczmienionka. Stanisław Kruczek pogratulował organizatorom konsekwencji w organizowaniu Dni Jedności, podkreślił też, że przez siedemnaście lat wiele zmieniło się w świecie otaczającym osoby niepełnosprawne.

Znikają bariery architektoniczne, osoby ograniczone ruchowo czy umysłowo mają większe możliwości jeśli chodzi o zatrudnienie, ale przede wszystkim zmienia się społeczne nastawienie. Do czego przyczyniają się również takie inicjatywy, jak dzisiejsze święto – podkreślił członek zarządu.

Stanisław Kruczek przekazał na ręce organizatorów list od  marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. Marszałek podkreślił w nim, że niepełnosprawność nie może w żaden sposób wykluczać człowieka z życia społecznego. Nie powinna też odbierać mu poczucia wartości. Dlatego ważne jest, aby pokazać tym osobom, że potrafią i mogą zmieniać świat, w którym żyją.

Temu właśnie służą Państwa inicjatywy. Stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych nie tylko działają na rzecz integracji całego środowiska, ale także oferują im szeroki wachlarz pomocy niezbędnej do dalszego rozwoju. Dzięki  stowarzyszeniom i pracy wolontariuszy, niepełnosprawni odzyskują poczucie własnej wartości i godności, zawierają nowe znajomości i przyjaźnie, często też wychodzą z własnymi pomysłami – czytamy w liście od Władysława Ortyla.

Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi na terenie ziemi rzeszowskiej od siedemnastu lat jest organizowany przez samorząd powiatowy przy pomocy gmin oraz organizacji pozarządowych. Inicjatywa jest finansowo wspierana m.in. przez Samorząd Województwa Podkarpackiego w ramach działań realizowanych przez ROPS.

Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 1118 gości oraz 0 użytkowników.