logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Basznia II to nazwa nowej kopalni na Podkarpaciu. Będzie ona eksploatować złoża siarki w gminie Lubaczów. Dziś w Podlesiu odbyło się uroczyste tzw. wbicie pierwszej łopaty oraz wmurowanie aktu erekcyjnego. Obecni byli m.in. poseł Anna Schmidt-Rodziewicz, wojewoda Ewa Leniart, marszałek Władysław Ortyl. Kopalnię prowadzić będzie firma Polska Siarka sp. z o.o. z Sandomierza. Przyznano jej koncesję na 20 lat.

W ramach działalności kopalnia planuje w tym czasie wyeksploatować 80 procent złoża metodą hydrodynamiczną (wytop podziemny przy użyciu wody grzewczej o temp. 165-170 stopni C). Inwestor otrzymał pozwolenie na budowę kopalni, zakładu przetwórstwa i zaplecza technologicznego. Deklaruje zatrudnienie ok. 100 osób.

Potencjał gospodarczy tych terenów jest duży i trzeba go wykorzystywać. Myślę, że rozpoczęta dziś budowa i docelowa działalność firmy będzie znacząca dla rozwoju gosppdarczego ziemi lubaczowskiej i Roztocza. Bardzo ważna jest deklaracja zatrudnienia blisko 100 osób. Te miejsca pracy wygenerują wokół kolejne. Konieczna jest również poprawa infrastruktury komunikacyjnej i tu deklaruję samorządowe wsparcie. Cieszę się, że takie inicjatywy powstają na Podkarpaciu - powiedział Władysław Ortyl.

Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów, na terenie, której powstaje kopalnia, podkreślał, że decyzja środowiskowa dla inwestycji zawiera wiele zapisów, które uniemożliwiają negatywny wpływ inwestycji na środowisko.

Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UWMP

Statystyka

Odwiedza nas 690 gości oraz 0 użytkowników.