logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

170726 za zyciemO kompleksowym wsparciu dla rodzin, w tym pomocy dla kobiet w ciąży i opiece nad osobami niepełnosprawnymi rozmawiano na konferencji regionalnej, która odbyła się w Rzeszowie. Samorząd województwa reprezentował członek zarządu Stanisław Kruczek.

Wczorajsza konferencja była  jedną z szesnastu zaplanowanych w całym kraju. Uczestnicy spotkania rozmawiali z przedstawicielami strony rządowej na temat proponowanych zmian prawnych. Wskazywali na obszary, które w ich przekonaniu, także powinny być objęte kompleksowym programem wsparcia osób chorych i niepełnosprawnych. Stanisław Kruczek członek zarządu odpowiedzialny na Podkarpaciu za politykę społeczną i zdrowotną podkreślił, że obecny rząd w sposób kompleksowy realizuje działania prorodzinne, zwrócił uwagę na to, że w dalszych pracach szczególnie trzeba zwrócić uwagę na osoby niepełnosprawne: 

– Samorząd wojewódzki nie pozostaje bierny w realizacji tych zadań, pomagają w tym środki finansowe otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy też Regionalnego Programu Operacyjnego – mówił wicemarszałek Kruczek.

Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej mówił o celach konsultacji społecznych:

-  Jeśli chcemy by świat był bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów  trzeba likwidować bariery fizyczne, mentalne i prawne. Zmiany legislacyjne, żeby były dobre muszą być poprzedzone rozmowami z ludźmi, którzy na co dzień zajmują się niepełnosprawnymi – mówił.

Minister zwrócił uwagę na to, że program kompleksowej opieki nad niepełnosprawnymi dotyczy całego społeczeństwa:

– Osoba w sile wieku i sprawna fizycznie może powiedzieć, że rozwiązania strukturalne dotyczące wsparcia osób niepełnosprawnych jej nie dotyczą. To mogą być tylko pozory. Wystarczy jedna chwila by zdrowy człowiek stał się osobą potrzebującą pomocy do końca życia.

Ks. dr Piotr Potyrała wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej:

– My nie dyskutujemy dziś o tym czy chronić życie, bo to jest dla nas oczywiste. Nasza konferencja jest poświęcona temu jak chronić je skuteczniej. Caritas jest partnerem konsultacji społecznych, bo troska o ludzi chorych i niepełnosprawnych jest bardzo ważna dla Caritasu jak i całego kościoła. 

W konferencji oprócz strony rządowej, samorządowców, parlamentarzystów uczestniczyli przedstawiciele Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, organizacji pozarządowych, a także osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.

Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu 

 

Statystyka

Odwiedza nas 2407 gości oraz 0 użytkowników.