Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

O znaczeniu Kościoła Katolickiego w rozwoju Podkarpacia

170718 biskupMarszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk spotkali się z ks. Stanisławem Jamrozkiem - biskupem pomocniczym archidiecezji przemyskiej i biskupem tytularnym Chełma, ks. prał. Pawłem Ptasznikiem – sekretarzem Watykanu sekcji polskiej i ks. Zbigniewem Płachtą – proboszczem parafii św. Katarzyny w Nowym Targu.

Podczas spotkania marszałek podziękował za zaangażowanie Kościoła Katolickiego w inicjatywy podejmowane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Jedną z nich było Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. W 2013 r. ks. prał. Paweł Ptasznik przyczynił się do poświęcenia kamienia węgielnego przez papieża Franciszka pod budowę obiektu. Działalność Muzeum w Markowej, która jest kontynuacją ratowania historii od zapomnienia, wpisuje się również w wysoką rangę wydarzenia, jakim jest rozpoczęty proces beatyfikacyjny Rodziny Ulmów.

Podziękowania ze strony marszałków odnosiły się również do wsparcia takich przedsięwzięć jak: planowane obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, czy upamiętnienie 100-lecia urodzin bpa Ignacego Tokarczuka, które zostało ustanowione przez Sejm RP na 2018 r. Marszałek dziękował też za uroczyste obchody 150. rocznicy urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy.

Marszałek Władysław Ortyl zwrócił jednocześnie uwagę na fakt, że samorząd województwa wspiera finansowo ochronę zabytków architektury sakralnej:

- To najlepszy dowód na to, jakim szacunkiem darzymy Kościół Katolicki i jego rolę w polskiej historii, a szczególnie w naszym regionie – powiedział marszałek.

 

 

Justyna Grzyb
Kancelaria Zarządu

Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP

fot. M.Mielniczuk/D.Kozik BP UMWP