logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Przez kilka najbliższych dni ratownicy GOPR będą szkolić w Bieszczadach kolegów z Ukrainy. Wszystko za sprawą projektu realizowanego przez województwo podkarpackie, w którym uczestniczą partnerzy z obwodu Iwano-Frankiwskiego.

Przed ratownikami z Polski i Ukrainy wiele godzin wspólnych ćwiczeń i szkoleń. Szef bieszczadzkich goprowców zapewnia, że będzie to intensywnie spędzony czas i na pewno ukraińscy partnerzy wiele skorzystają z zaproponowanych im ćwiczeń. A będą to teoretyczne i praktyczne zajęcia z technik linowych.

Są to techniki, które każdy ratownik musi w swoim zakresie umiejętności posiadać. Na pewno bardzo im się to przyda, chociażby przy czymś tak prostym, ale ważnym jak transport – wykorzystanie odpowiednich technik znacznie skraca ewakuację – tłumaczy Witold Tomaka prezes Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Projekt jest realizowany przez województwo podkarpackie, które otrzymało na ten cel z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dofinansowanie. Przedsięwzięcie nosi nazwę:  „Wzmocnienie systemu zarządzania kryzysowego Obwodu Iwano-Frankiwskiego poprzez podniesienie zdolności operacyjnych oraz kompetencji służb ratowniczych w zakresie ratownictwa lawinowego oraz akcji ratowniczych z użyciem technik linowych”. Partnerem projektu po stronie ukraińskiej jest Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano – Frankiwskim, zaś po stronie polskiej Grupa Bieszczadzka GOPR.

Realizacja projektu rozpoczęła się roboczym spotkaniem oraz wspólną kolacją w Łukowem,  podczas których partnerzy z obu regionów rozmawiali o planach i kolejnych etapach realizowanego projektu. W spotkaniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl, który wielokrotnie podkreślał, że bardzo cieszy go udana współpraca z obwodem Iwano-Frankiwskim oraz służbami ratowniczymi.

Wszyscy, którzy zebrali się na spotkaniu inaugurującym ten projekt, cały czas są w kontakcie i  doskonalą formy współpracy. Cieszę się bardzo, że mamy nowych adeptów z Ukrainy, którzy będą się u nas szkolić i zdobywać niezbędną im wiedzę – mówił marszałek W. Ortyl.

Wierzę, że szkolenie będzie przydatne, praktyczne i z korzyścią dla naszych ukraińskich ratowników, ale także partnerów z Polski – podkreślał Wolodymyr Czerneckij - Komendant Zarządu Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano – Frankiwskim.

W spotkaniu uczestniczyli też m.in. Rafał Wolski -Konsul Generalny RP we Lwowie, Piotr Pilch – Wicewojewoda Podkarpacki, Mykola Burlak – opiekun projektu po stronie ukraińskiej, Igor Cependa - Rektor Uniwersytetu Przykarpackiego, Jan Malicki - Dyrektor Studium Europy Wschodniej, Bartosz Romowicz - Burmistrz Ustrzyk Dolnych, płk SG Robert Rogoz – Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Witold Tomaka - Prezes Zarządu Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Projekt będzie realizowany w trzech etapach. Pierwszy z nich będzie obejmował organizację kursu z zakresu ratowniczych technik linowych, drugi zaś przewiduje przeprowadzenie szkolenia lawinowego oraz poruszania się na skuterach śnieżnych. Szkolenia współorganizowane będą z Bieszczadzką Grupą GOPR. Działaniem trzecim, stanowiącym uzupełnienie zdobytej wiedzy praktycznej i teoretycznej, będzie doposażenie ukraińskiej służby w ratowniczy sprzęt specjalistyczny. Uczestnikami szkolenia są przedstawiciele Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano - Frakiwskim, w kompetencji której leży także realizacja zadań z zakresu ratownictwa górskiego.

Podobne szkolenie odbyło się już rok temu. Było ono również finansowane przez MSZ w ramach polskiej pomocy rozwojowej. Wówczas partnerzy z Ukrainy szkolili się w zakresie zapobiegania i usuwania skutków powodzi oraz ratownictwa górskiego.

 Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Moniak Konopka
Biuro prasowe UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 755 gości oraz 0 użytkowników.