logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

1703170medalCzy Podkarpacie jest regionem szans i odpowiedzialnego rozwoju oraz jak samorząd wspomaga rozwój innowacyjnej gospodarki? Na te pytania podczas debaty w rzeszowskim ratuszu, odpowiadali zaproszeni do dyskusji samorządowcy. Przy okazji spotkania wręczono medale przyznane przez Fundację Akademia Polskiego Sukcesu. Odznaczenie za wybitny wkład w rozwój Województwa Podkarpackiego przyznano marszałkowi Władysławowi Ortylowi.

Wywodząca się z Polskiego Klubu Biznesu - Fundacja Akademia Polskiego Sukcesu, promuje osoby, których działalność dowodzi, że sukces, również na międzynarodową skalę, leży w granicach możliwości polskich przedsiębiorców, artystów, sportowców i polityków. Do tej pory Kapituła Medalu przyznała już ponad 500 odznaczeń za osiągnięcia indywidualne i zbiorowe. W skład prezydium rady Kapituły wchodzą prof. Michał Kleiber, prof. Adam Koseski oraz prof. Marek Krawczyk. Do grona uhonorowanych przez Akademię podczas uroczystości w Rzeszowie dołączyli; marszałek Władysław Ortyl, Miasto Rzeszów, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Klinicznego nr 2 w Rzeszowie prof. Kazimierz Widenka, burmistrz Niska Julian Ozimek, prezes MARMA Polskie Folie Marta Półtorak i prezes CIARKO Ryszard Ziarko.

Spotkanie w rzeszowskim ratuszu rozpoczęła debata na temat Podkarpacia. W jej trakcie próbowano znaleźć odpowiedź na pytania czy województwo jest miejscem szans dla biznesu i mieszkańców oraz jaki wkład wnosi samorząd terytorialny w rozwój innowacyjnej gospodarki. Prezydent Akademii Polskiego Sukcesu, prof. Henryk Skarżyński, przyznał, że wybór miejsca na dyskusję o innowacji jest nieprzypadkowy. Podkreślając, że to właśnie na Podkarpaciu powstała Dolina Lotnicza, skupiająca firmy, dla których innowacyjność - ze względu na specyfikę biznesu - jest wyznacznikiem przetrwania.  

Za możliwość dyskusji w Rzeszowie dziękował marszałek Władysław Ortyl, podkreślając jednocześnie historyczne uwarunkowania regionu, dzięki którym dziś uwalnia swój przemysłowy potencjał.

- Często słyszymy, że o niektórych regionach mówi się, że są słabiej rozwinięte. Uważam jednak, że to właśnie w nich drzemie duży potencjał. Cieszę się, że Podkarpacie ten potencjał wykorzystuje i wnosi bardzo znaczący wkład w rozwój gospodarczy kraju. Podkarpacie już w czasach II RP, było miejscem gdzie w głównej części zlokalizowano Centralny Okręg Przemysłowy, co pozwoliło wówczas stworzyć potencjał, który województwo zachowało do dziś. Dziś niestety musimy też nadrobić czas stracony - kiedy Podkarpacie było miejscem zaniedbanym. Dlatego cieszę się bardzo, że posiadamy instrumenty tj. choćby PO Polska Wschodnia, które pozwalają zmniejszyć dystans do bardziej rozwiniętych regionów - jednocześnie uwalniając potencjał specyficzny dla Podkarpacia - powiedział marszałek Ortyl.  

 

Debatę zakończyła uroczystość wręczania medali przyznanych przez Akademię. Odznaczenie odebrał  Waldemar Szumny – przedstawiciel marszałka.

 

Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 913 gości oraz 0 użytkowników.