logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

 

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej będzie odrębną jednostką – to jedna z decyzji podjętych na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa. Radni podzielili także ponad 10 mln złotych z PFRON oraz przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia województwa podkarpackiego do międzynarodowego zrzeszenia Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne „NEREUS”.

Najwięcej uwagi podczas poniedziałkowej sesji radni poświęcili uchwale dotyczącej wyrażenia zgody na utworzenie Podkarpackiego Funduszu Rozwoju.

Podkarpacki Fundusz Rozwoju to instytucja finansowa, która ma na celu zgromadzić wszystkie środki, jakie w tym obszarze mamy ze starej perspektywy finansowej i te, które będziemy mogli do niej przesunąć w ramach nowej perspektywy finansowej. Te instrumenty finansowe będą skierowane do małej i średniej przedsiębiorczości, do firm w postaci gwarancji, poręczeń kredytowych jak i pożyczek. Musimy mieć na uwadze, że czas dotacji dla firm podlega ograniczeniom – tłumaczył dziennikarzom marszałek W. Ortyl.

Na początek budżet spółki ma mieć wielkość ok. 3,5 mln złotych i będą to pieniądze samorządu województwa. Ale ta kwota - jak tłumaczył marszałek Ortyl - ma się powiększyć.

Ze starej perspektywy finansowej ok. 135 mln złotych może zostać wycofane z różnych instytucji w tym z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a nowa perspektywa to 170 mln złotych, które dziś jest już w Banku Gospodarstwa Krajowego i będzie wspierało małą i średnią przedsiębiorczość – mówił marszałek Ortyl.

Od 1 czerwca 2017 roku Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej będzie odrębna placówką. To kolejna decyzja, jaką podjęli radni. Do tej pory muzeum w Markowej wchodziło w skład Muzeum-Zamek w Łańcucie. Teraz Muzeum Ulmów będzie współfinansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego.

Oznacza to, że po stronie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie to 95 % a po stronie województwa podkarpackiego 5%. Przekładając to na kwoty w budżecie państwa  zarezerwowany jest 1 mln zł. w budżecie woj. – 50 tys. zł. – mówił na sesji wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Radni zdecydowali się także podzielić ponad 10 mln 300 tys. złotych pochodzących ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Propozycja ze strony zarządu przedłożona na sejmik była taka, aby podzielić tę kwotę na dofinansowanie Zakładów Aktywności Zawodowej. Na ten cel trafi ponad 8,6 mln zł, a pozostałą kwotę zarząd postanowił przeznaczyć na dofinansowanie działalności związanej z inwestycjami w sferze rehabilitacji osób niepełnosprawnych – tłumaczy członek zarządu Stanisław Kruczek.

W porządku obrad dzisiejszej sesji znalazł się także temat stypendiów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz szkół zawodowych. Chodzi już o przygotowania do wypłaty stypendiów na rok szkolny 2017/2018.

Dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przeznaczamy ok. 2,5 mln złotych natomiast dla tzw. zawodowców 1, 700 tys. Oczywiście, aby dostać stypendium trzeba będzie spełniać pewne kryteria, przede wszystkim te dotyczące średniej ocen – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska.

Radni dokonali także zmian w budżecie województwa. Zwiększyli m.in. kwoty na wykonanie dokumentacji projektowych dla inwestycji drogowych m.in. rozbudowy drogi woj. 884 Przemyśl-Domaradz oraz budowy drogi woj. 878 od ul. Lubelskiej w Rzeszowie do drogi woj. nr. 869.

Na początku sesji z krótką prezentacją wystąpiła dyrektor oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie. Beata Rapa omówiła podstawowe zadania i projekty realizowane przez rzeszowski oddział NBP. Zaprezentowała także wchodzące dzisiaj (27 lutego) do obiegu dwie monety kolekcjonerskie: „Żołnierze Niezłomni” oraz „Inka”, które wyszły w ramach serii:  Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni. Dyrektor B. Rapa zachęcała również do sięgania po fundusze, którymi dysponuje NBP na edukację ekonomiczną. O środki te mogą się ubiegać np. szkoły, przedszkola czy samorządy.

Monika Konopka
Fot. Daniel Kozik
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 1082 gości oraz 0 użytkowników.