logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 17 03

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Już za tydzień czekają nas wielkie atrakcje podczas Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Mielcu. O ostatnich przygotowaniach do imprezy mówili podczas konferencji na mieleckim lotnisku marszałek Władysław Ortyl i prezydent Mielca Daniel Kozdęba. Obecny był też pilot krośnieńskiej grupy Cellfast.

W pokazach weźmie udział kilkadziesiąt samolotów. Atrakcyjna będzie również wystawa statyczna na płycie lotniska. Wystąpią między innymi FireBirds, grupa Żelazny, Zespół Akrobacyjny "Biało-Czerwone Iskry, a także jeden z najbardziej utytułowanych polskich pilotów akrobacyjnych – Artur Kielak.

Będziemy mogli zobaczyć modele latające – czyli proste statki powietrzne, profesjonalne wojskowe samoloty. Będą tez repliki, aby promować wartości historyczne regionu, tradycje lotnicze Mielca i Podkarpacia, a także balony, które nieczęsto się nad Mielcem pokazują – mówił podczas konferencji na mieleckim lotnisku marszałek Ortyl.

Oprócz pokazów lotniczych imprezie będą towarzyszyć również występy artystyczne, koncerty oraz inne atrakcje związane z bogatymi tradycjami lotniczymi Mielca i Podkarpacia.

 

Chcemy zwrócić uwagę, że to tutaj jeszcze przed powstaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego w 1928 r. odbyły się pierwsze pikniki lotnicze. Był to pierwszy festyn. I jest teraz okazja, aby o tym wszystkim powiedzieć – tłumaczył prezydent Mielca Daniel Kozdęba.

Pokazy Lotnicze w Mielcu mają być także promocją Doliny Lotniczej i tak zwanej inteligentnej specjalizacji Podkarpacia, którą jest lotnictwo i kosmonautyka.

Dolina Lotnicza jest tu na Podkarpaciu, to autentyczny klaster, autentyczna specjalizacja mająca swoje korzenie w dziesiątkach lat ubiegłego wieku. Mamy tę palmę pierwszeństwa, ale też obowiązek, żeby to wszystko promować – mówił marszałek Ortyl.

Promowane będą także Fundusze Unijne, bo to właśnie dzięki unijnemu wsparciu możliwa jest organizacja takiego wydarzenia.

Podczas tej imprezy będziemy informowali o możliwościach pozyskiwania pieniędzy zarówno z RPO  jak i z programów krajowych – mówił Adam Hamryszczak – dyr. Departamentu Zarządzania RPO.

Organizatorem Podkarpackich Pokazów Lotniczych jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, a współorganizatorem władze Mielca i PZL Mielec. Mielecki samorząd przygotował wiele udogodnień dla tysięcy widzów, między innymi w pobliżu obwodnicy bezpłatny parking Park & Go dla przyjeżdżających spoza Mielca i specjalne, darmowe kursy autobusów. Warto się wybrać, bo atrakcji nie zabraknie. Specjalny pokaz przygotowała między innymi grupa lotnicza Cellfast z Krosna.

Zaprezentujemy loty w szyku i różne formacje. Poza tym możemy zaprezentować kilka rozejść, mijanki i kilka niespodzianek, których nie chcemy zdradzać, ale będą atrakcyjne – zapewnia Kornel Komenda z grupy Cellfast.

Jak może być atrakcyjnie mógł się przekonać marszałek, który wraz z pilotem formacji lotniczej Celfast wzbił się nad mieleckim lotniskiem. 

 

Monika Konopka
fot. M.Konopka/T.Leyko
biuro prasowe UMWP

 

 

Statystyka

Odwiedza nas 1088 gości oraz 0 użytkowników.