Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

O współpracy w regionie Karpat na Połoninie Wetlińskiej

150726-chatkaBieszczadzki Smerek w ostatni weekend lipca stał się siedzibą cyklicznej konferencji - "Europa Karpat", organizowanej z inicjatywy Wicemarszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Ostatnim akcentem debaty była prelekcja wygłoszona przez marszałka Władysław Ortyla na Połoninie Wetlińskiej, przy schronisku górskim - popularnej "Chatce Puchatka".

Dyskusja w ramach konferencji "Współpraca transgraniczna w regionie Karpat" dot. tematów związanych z ochroną środowiska, infrastrukturą, turystyką i kulturą. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, dyplomaci, przedstawiciele samorządów różnego szczebla. Zarząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl, wraz z wicemarszałkiem Wojciechem Buczakiem.

 

Ostatnia część konferencji miała niecodzienny charakter, gdyż odbyła się w jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w polskich Bieszczadach - na Połoninie Wetlińskiej. Fakt ten wykorzystał marszałek Władysław Ortyl, prezentując walory naszego regionu gościom z kilku państw i różnych części Polski. Okoliczności skłoniły marszałka do tego, by więcej uwagi poświęcić turystyce. W tej części, po raz kolejny w ostatnim czasie podkreślił rolę, jaką do spełnienia ma podkarpackie Roztocze, które do tej pory niedoceniane, ma szanse osiągnąć popularność dorównującą Bieszczadom.
Prezentacja marszałka, również ze względu na brak dostępu do multimediów, przybrała dość tradycyjną formę, w której pomocniczą rolę pełniły wydrukowane plansze i wyciosany w drewnie wskaźnik. Po jej zakończeniu goście na zaproszenie marszałka złożyli podpisy na poszczególnych tablicach, które zostaną przechowane jako pamiątka, m.in. w "Chatce Puchatka".

Podsumowując konferencję Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę na głośną w ostatnim czasie sprawę zmiany właściciela górskiego schroniska. Dziękując za dotychczasową, ponad pięćdziesięcioletnią pracę Ludwikowi "Lutkowi" Pińczukowi, wyraził nadzieję, że pod "nowym szyldem" będzie mógł pełnić swoją misję równie długo, przy wsparciu władz Bieszczadzkiego Parku Narodowego.tekst/fot. 
Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP