logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

 160914 suczawa„Dni Polskie” w Rumunii już na stałe zagościły w kalendarzu imprez. Podobnie było w tym roku. Cykl imprez odbył się w dniach 8 – 10 września br., w Suczawie. "Dni Polskie" organizowane przez Związek Polaków w Rumunii, połączone są z polonijnymi dożynkami w Nowym Sołońcu.

Podczas tych uroczystości Województwo Podkarpackie reprezentowała Maria Kurowska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego oraz Stanisław Bartnik, radny Województwa Podkarpackiego, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Ambasador RP w Bukareszcie przedstawiciele Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Wiceprzewodniczący Województwa Suczawa, reprezentanci Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz władz Zakopanego.

„Dni Polskie”, to przedsięwzięcie łączące sympozjum na temat szeroko pojętych relacji polsko-rumuńskich na przestrzeni wieków oraz wydarzenia kulturalne. To niecodzienna okazja do poznania rumuńskiej polonii na malowniczej Bukowinie, która żyjąc wartościami i zachowując pamięć o historii pielęgnuje swoją polskość i troskę o język ojczysty oraz staje się ambasadorami pozytywnego wizerunku Polski wśród rumuńskich sąsiadów.

Od 2006 r. stałym elementem Dni Polskich są także polonijne dożynki w Nowym Sołońcu, podczas których prezentują się wszystkie polskie środowiska z Rumunii, a także sąsiedzi Rumuni i inne narodowości. Ważnym punktem obchodów była Msza Święta, której przewodniczył ks. Stanisław Kucharek, proboszcz miejscowej parafii. Liturgię ubogacały chwytające za serce śpiewy w wykonaniu młodych Polonusów. Po zakończonej Eucharystii nastąpiła prezentacja plonów i specjałów kulinarnych, piknik i koncert folklorystyczny
z udziałem zespołów „Mała Pojana” z Pojany Mikuli i „Sołonczanka” z Nowego Sołońca oraz gościnnie Regionalnego Zespołu „Mali Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej. Podczas uroczystości, Pani Marszałek przekazała dzieciom artykuły szkolne oraz gadżety promocyjne związanie
z województwem podkarpackim

Delegacja odwiedziła również Kaczykę, w której dzięki zaangażowaniu władz Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013" ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych zrealizowano projekt „Prace remontowo- konserwatorskie Bazyliki Rzymsko-Katolickiej w Kaczyce". Bazylika ta, stanowi główne miejsce pielgrzymek katolickich w Rumunii. Miejsce zwane "Rumuńską Częstochową", przyciąga wiernych kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który został umiejscowiony w głównym ołtarzu kaczyckiej bazyliki.

 

Małgorzata Kwiatkowska

Oddział Współpracy Międzynarodowej

Zdjęcia udostępnione przez Związek Polaków w Rumunii