logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Newsletter Przedstawicielstwa
w Brukseli

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

DSC 0155W miniony weekend w Suczawie zorganizowano uroczystości związane z obchodami 25 – lecia Związku Polaków w Rumunii. Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się miedzy innymi: Marek Szczygieł, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Bukareszcie, Maria Pańczyk – Poździej, Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele Polsko – Rumuńskiej Grupy Parlamentarnej z Wiceprzewodniczącym Jerzym Polaczkiem na czele, Paweł Cieślak, Radca w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Joanna Wójtowicz, Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą a także przedstawiciele rumuńskich władz centralnych i samorządowych. Województwo Podkarpackie podczas uroczystości reprezentowali Radni Województwa Jerzy Cypryś oraz Jacek Magdoń.

Obchody w Domu Polskim w Suczawie rozpoczęła prezentacja najważniejszych wydarzeń z życia i działalności polskiej mniejszości. To właśnie mniejszość polska stała się przez lata swoistym „Ambasadorem”, który konsekwentnie budował i umiejętnie kształtował relacje między Polakami a Rumunami. Dorobek Polaków na Bukowinie w ciągu tych 25 lat stał się ważna kartą w historii regionu.

Następnie wysłuchano okolicznościowych przemówień a także zaprezentowano wystawę fotografii, które dokumentowały działalność Polonii na przestrzeni lat. Dzień zakończył się występami zespołów polonijnych „Sołonczanka” z Nowego Sołońca i „Mała Pojana” z Pojany Mikuli oraz Zespołu Artystycznego im. Cipriana Porumbescu z Suczawy.

Program wizyty obejmował również spotkania ze środowiskami polonijnymi i udział w uroczystościach lokalnych w miejscowościach Kaczyce, Nowy Solonec i Pojana Mikula.

Współpraca Województwa Podkarpackiego z Województwem Suczawa oraz Związkiem Polaków w Rumunii trwa od 2011 r. Wspólnie udało się zrealizować wiele cennych inicjatyw: zorganizowano konferencje, spotkania tematyczne, wizyty studyjne dla touroperatorów czy ekspertów m.in. z zakresu zarządzania infrastrukturą lotniskową, Dzięki zaangażowaniu Województwa Podkarpackiego w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013" ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych” zrealizowano projekt „Prace remontowo- konserwatorskie Bazyliki Rzymsko-Katolickiej w Kaczyce” na kwotę 655 093 zł.