Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czwórka mężczyzn za prezydium. Jeden podnosi tryumfalnie dłonie.

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP 

 

W czwartek radni województwa VI kadencji spotkali się na ostatniej, 73. sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Wśród tematów, jakimi się zajmowali były m.in. zmiany w budżecie,przyjęcie dwóch programów wojewódzkich: o pomocy społecznej i ochronie przed hałasem, a także finansowe wsparcie II etapu projektu: „Uniwersytet Samorządności”. Podczas sesji Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” odebrał Eugeniusz Taradajko.

 

Był to jeden z pierwszych punktów ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego VI kadencji. Odznakę wręczyli wspólnie marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z prezydium sejmiku i członkami zarządu województwa.

 

Odczytując laudację, marszałek Władysław Ortyl przybliżył dokonania Eugeniusza Taradajki, który przez wiele lat był dyrektorem Oddziału Wojewódzkiego PCK w Rzeszowie, społecznie pełniąc funkcję wiceprezesa Zarządu Okręgu PCK. Społecznie pełnił również pochodzącą z wyboru funkcję prezesaoddziału PTTK w Rzeszowieoraz prezesazarządu Koła Przewodników Turystycznych PTTK  w Rzeszowie:

 

Jego wieloletnia praca zawodowa i społeczna, udział w różnych akcjach, przedsięwzięciach oraz wydarzeniach, a przede wszystkim wielka miłość do Małej Ojczyzny, którą promuje w różnorodny sposób, sprawiają, że Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” jest naturalną koleją rzeczy, jako forma wyróżnienia i podziękowania za ogrom pracy, jaką pan Eugeniusz włożył w to, aby nasz region był miejscem jeszcze lepszym, jeszcze bardziej wyjątkowym, a przede wszystkim lepiej nam i wszystkim osobom z zewnątrz znanym – powiedział marszałek Ortyl.

 

Jesteśmy dumni, że mamy takiego zasłużonego i takiego aktywnego mieszkańca regionu – dodał na koniec marszałek Władysław Ortyl.

 

Odbierając odznakę Eugeniusz Taradajko powiedział, że jest to wyróżnienie dla całej społeczności podkarpackich przewodników oraz osób skupionych wokół PCK.

 

Czuję się zaszczycony i wzruszony przyznanym mi odznaczeniem – dodał Eugeniusz Taradajko po wręczeniu odznaki.

 

Przewodniczący Jerzy Borcz poinformował radnych województwa, że marszałek Władysław Ortyl został odznaczony Medalem Wielkim Uniwersytetu Rzeszowskiego czyli najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez uczelnię. Marszałek, pokazując medal, powiedział, że jest to wyróżnienie dla samorządu województwa, a przyznane zostało za to, że sejmik i zarząd podjęli decyzję o przekazaniu uniwersytetowi szpitala wojewódzkiego nr 1 na potrzeby kierunku lekarskiego.

 

Na początku sesji radni podjęli uchwałę o włączeniu do grona osób zasłużonych dla województwa podkarpackiego dr. Mieczysława Janowskiego – senatora RP, posła do Parlamentu Europejskiego, prezydenta Rzeszowa, wieloletniego nauczyciela akademickiego, zaangażowanego w życie regionu społecznika.

 

W związku z podpisaniem w grudniu 2022 r. umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Kresów w Lubaczowie przez powiat lubaczowski i województwo podkarpackie konieczne było nadanie muzeum nowego statutu, co radni uczynili, przyjmując stosowną uchwałę. 

 

Wyrazili również zgodę na finansowe wsparcie II etapu projektu: „Uniwersytet Samorządności”. To inicjatywa realizowana w dwóch etapach. W ramach I etapu wybrano 18 beneficjentów, którzy otrzymali pomoc finansową na realizację zadań inwestycyjnych. Beneficjenci, którzy wykonali I etap w 2021 roku, byli zobowiązani do realizacji II etapu szkoleniowego w 2024 roku. 

 

W ramach przeprowadzonego naboru w 2024 r., który trwał od 22 stycznia do 16 lutego 18 uprawnionych gmin złożyło wnioski o przyznanie pomocy. Wszyscy wnioskujący zostali ocenieni pozytywnie. Łączna wnioskowana kwota pomocy wynosi ponad 260 tys. złotych i na taką kwotę wsparcia zgodzili się radni województwa. Pomoc finansowa przekazana gminom zostanie wykorzystana na realizację inicjatyw edukacyjnych.

 

Radni podjęli również uchwałę o przekazaniu kamienicy w użytkowanie wieczyste na rzecz Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. To nieruchomość położona w rynku, którą samorząd województwa niedawno nabył od władz Przemyśla. Jest to kamienica wpisana do rejestru zabytków. Jak zostało zapisane w uzasadnieniu uchwały: „Przekazanie nieruchomości umożliwi jednostce realizowanie jej zadań na właściwym poziomie, co ma szczególne znaczenie w kontekście planowanego rozszerzenia działalności instytucji i utworzenia Podkarpackiego Centrum Sztuki Współczesnej w Przemyślu.

 

Kolejną decyzją było podjęcie uchwały w sprawie „Wojewódzkiego Programu Pomocy Społecznej na lata 2024-2030”. Jest on odpowiedzią na zadania stojące przed samorządem województwa w obszarze pomocy społecznejProgram stanowi kontynuację poprzedniego programu realizowanego w latach 2016-2023. Program składa się z celu głównego i pięciucelów szczegółowych oraz zadań służących realizacji tych celów. Cel główny to zwiększenie efektywności systemu pomocy i integracji społecznej w województwie. Cele szczegółowe to:rozwój systemu usług społecznych i aktywnych form pomocy w środowisku lokalnym,przeciwdziałanie ubóstwu,bezdomności,zwiększenie i rozwój oferty form wsparcia dla seniorów oraz wzmocnienie potencjału oraz podniesienie kwalifikacji kadry pomocy i integracji społecznej.

 

Na czwartkowej sesji radni województwa przyjęli również program ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru całego województwa podkarpackiego z uwzględnieniem aglomeracji rzeszowskiej na lata 2024 – 2028. Unijne i krajowe ustawodawstwo zobowiązuje do aktualizacji takich programów co pięć lat. Program, oprócz aglomeracji rzeszowskiej, dotyczy obszarów, przez które przebiegają drogi o obciążeniu ruchem powyżej 3 milionów przejazdów rocznie. Program po uchwaleniu stał się aktem prawa miejscowego.

 

Radni dokonali również zmian w planie wydatków budżetowych, a dotyczą one przede wszystkim: inwestycji drogowych i wprowadzenia do budżetu i WPF nowego przedsięwzięcia wieloletniego: „Przebudowa/rozbudowa/budowa drogi wojewódzkiej nr 865 na odcinku Sobiecin - Cieszanów" w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, łączącego zakres dotychczas ujęty w 4 przedsięwzięciach wieloletnich. Połączenie tych inwestycji w jedno kompleksowe zadanie, ułatwi jego rozliczanie i monitorowanie. Wydatki na 2024 r. wynosić będą 93.747.928,-zł. 

 

Przywrócono wydatkniewykonane w 2023r. a dotyczące:

  • „Budowy DW nr 858 Zarzecze - granica województwa na odcinku Dąbrowica - Sieraków" – zwiększenie o kwotę  2.276.665,-zł.
  • „Budowy wschodniej obwodnicy Łańcuta w ciągu drogi wojewódzkiej 
    nr 877 od węzła A4 "Łańcut" do drogi krajowej nr 94 w Głuchowie" – zwiększenie o kwotę 9.679.456,-zł. W zakresie tego zadania dodatkowo dokonuje się zwiększenia wydatków o kwotę 1.000.000,-zł na wypłaty zwaloryzowanych odszkodowań za nieruchomości nabywane pod inwestycje.
 

Radni zwiększyli również wydatki na kulturę, zwiększając plan dotacji dla 16 instytucji kultury z przeznaczeniem na regulację płac pracowników instytucji o kwotę 6.342.942,-zł.

 

Ostatnie punkty sesji dotyczyły sprawozdań oraz informacji, które zostały przyjęte przez radnych. A na koniec sesji marszałek wraz z przewodniczącym sejmiku wręczyli każdemu z radnych pamiątkowe tableau.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: