Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Uprzejmie informuję, że Województwo Podkarpackie planuje realizację działań w zakresie rewitalizacji na podstawie będącego w trakcie uzgodnień z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej projektu pn. Program Regiony Rewitalizacji. Projekt finansowany będzie z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027; Priorytet 2: Skuteczni beneficjenci. Głównym celem projektu będzie wzmocnienie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych, wsparcie funkcjonowania Zespołów ds. rewitalizacji działających w urzędach marszałkowskich oraz budowanie marki Regiony Rewitalizacji. Okres realizacji to: 1 stycznia 2024 r. – 31 grudnia 2027 r.

Realizacja projektu będzie dotyczyć:

1) wsparcia edukacyjnego z zakresu rewitalizacji dla gmin i ich partnerów (zróżnicowana forma, tj. szkolenia, warsztaty, wykłady),

2) indywidualne wsparcie doradcze z zakresu rewitalizacji dla gmin m. in. w zakresie rewitalizacji, dostępności, partycypacji społecznej,

  • wymiany doświadczeń w zakresie rewitalizacji m.in. w formie konferencji, krajowych wizyt studyjnych dla gmin,
  • utrzymania i aktualizacji Podportalu Rewitalizacja z wykorzystaniem Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej,
  • promocji rewitalizacji jako skutecznego instrumentu terytorialnego, promocji najlepszych praktyk i rozwiązań w zakresie realizacji rewitalizacji, promocji gmin prowadzących ambitną i efektywną rewitalizację,
  • Regionalnych Grantów na Rewitalizację jako nowego instrumentu wsparcia.

Celem grantów będzie:

a) wsparcie potencjału partnerów spoza administracji w celu zwiększenia ich udziału w realizacji polityk rozwoju na poziomie regionalnym i lokalnym,

b) wsparcie gmin w realizacji działań związanych z zaangażowaniem społeczności lokalnej, interesariuszy rewitalizacji, partnerów społeczno - gospodarczych na etapie wdrażania gminnego program rewitalizacji.

 Dopuszczalne będą dwa typy interwencji Regionalnych Grantów na Rewitalizację:

-    mini projekt społeczny o max wartości 150 tys. zł,

-    mini projekt zintegrowany czyli projekt obejmujący działania miękkie/społeczne i drobne inwestycje – projekt o max. wartości 300 tys. zł, wydatki majątkowe na drobne inwestycje nie mogą przekroczyć 50 % wartości projektu.

Celem projektów zintegrowanych jest aby małe zmiany w przestrzeni wspomagały zmianę społeczną na obszarze rewitalizacji.

Przeznaczenie grantów ma wynikać z listy planowanych podstawowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych lub z charakterystyki pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych, o których mowa w Art. 15 ust. 1 pkt 5 Ustawy o rewitalizacji.

Zwracam się z prośbą do gmin, które opracowały albo przystąpiły do opracowania gminnego programu rewitalizacji o przedstawienie możliwych przykładów małych projektów, które mogłyby być finansowane z Regionalnych Grantów na Rewitalizację oraz zgłoszenie potrzeb w zakresie doradztwa (zakres tematyczny). Proszę o przekazanie informacji do tut. Urzędu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zostaną one wykorzystane przy opracowaniu szczegółowych zasad przyznawania grantów. Szczegółowe zasady przyznawania grantów zostaną ujęte w Regulaminie konkursu przyznawania grantów zgodnie z otrzymanymi wytycznymi oraz po uzgodnieniu budżetu projektu na realizację projektu z Ministerstwem. Planowany termin ogłoszenia Regulaminu konkursu to druga połowa 2024 r., natomiast wsparcie na realizację grantów możliwe będzie od 2025 r.

Kontakt telefoniczny: 17/ 747 68 78,  17 747 64 64, 17 747 64 65.

Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.