Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


W dniu 6 listopada 2023 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego miało miejsce 3-cie spotkanie Local Living Lab – regionalnej grupy interesariuszy skupionych wokół projektu GREENHEALTH. Transmisja ze spotkania była dostępna również online - na platformie Webex. W spotkaniu wzięło udział 39 osób.

Uczestników spotkania przywitała Pani Danuta Cichoń – Dyrektor Departamentu Gospodarki Regionalnej, przypominając cele projektu oraz wskazując istotną rolę jaką pełnią przy jego realizacji interesariusze posiadający największą wiedzę w tej tematyce. Pani Dyrektor zaznaczyła, że wypracowanie właściwych powiązań pomiędzy polityką zdrowotną i środowiskową oraz włączenie inicjatyw ukierunkowanych na dobrostan człowieka do programów obszarów chronionych, będzie miało korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia społeczeństwa oraz prawidłowe zarządzanie obszarami przyrodniczymi z jednoczesnym poszanowaniem celów środowiskowych tych przestrzeni.

Następnie Pan Antoni Jeż – koordynator regionalny projektu GREENHEALTH przedstawił informacje nt. konferencji otwierającej projekt, która miała miejsce w Uzdrowisku Horyniec Zdrój w dniu 6 października 2023 r. oraz z ostatniego spotkania online z partnerami projektu, które odbyło się 24 października. Na zakończenie wystąpienia został wyświetlony pierwszy film promocyjny projektu GREENHEALTH.

Kolejnym punktem spotkania był seans 10-minutowego filmu pt.: „Przyrodnicza Podróż przez Parki Krajobrazowe – Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej”. Filmy prezentujące bogactwo Parków Krajobrazowych można zobaczyć również na antenie TVP3.

W dalszej części spotkania krótką prezentację nt. zadań planowanych do realizacji w 2-gim Semestrze Projektu przedstawiła Pani Magdalena Radecka-Gibała z Departamentu Ochrony Środowiska UMWP.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie poszczególnych sekcji formularza Dobrych Praktyk przez koordynatora projektu, jak również przedstawienie propozycji dobrych praktyk, które zostały zaprezentowane 24 października podczas spotkania online z partnerami projektu.

Następnie propozycję dobrej praktyki w obszarze 1 – Rajdy piesze, przedstawił Pan Dariusz Kozik – p.o. Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

Kolejna prezentacja dotyczyła przykładów dobrych praktyk w rezerwatach przyrody oraz genezy powstania Rezerwatu Lisia Góra i koncepcji jego przyszłej ochrony, a wygłosił ją Pan dr Łukasz Lis (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska).

Po przerwie przedstawicielki Gminy Dukla – Pani Krystyna Boczar–Różewicz i Pani Joanna Chłopecka przedstawiły prezentację dot. zrealizowanego projektu pn.: Dukla-Svidnik 360, który miał na celu uatrakcyjnienie transgranicznego szlaku „Beskidzkie Muzea” poprzez wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszarów przygranicznych: Dukli i Svidnika. Efekty realizacji projektu można zobaczyć na stronie: www.360.dukla.pl.

Ostatnią część spotkania stanowiła dyskusja nt. identyfikacji dobrych praktyk, tj. działań które zawierają w sobie potencjał innowacji, są trwałe oraz powtarzalne i mogą stanowić swoisty wzorzec i punkt odniesienia dla rozwijania i wdrażania podobnych rozwiązań przez pozostałych partnerów projektu w ich regionach. Te dobre praktyki muszą zawierać się w 3 poniższych obszarach tematycznych ujętych w projekcie:

  • przekrojowe uwzględnienie zdrowia / dobrostanu w zarządzaniu obszarami chronionymi, w tym również wykorzystanie technologii i budowanie potencjału zarządzających obszarami chronionymi i innych pracowników,
  • koordynacja zainteresowanych stron, w tym tworzenie sieci umożliwiających współpracę na poziomie strategicznym i operacyjnym między służbą zdrowia, środowiskiem i innymi zainteresowanymi stronami, a także inwestycje w zieloną infrastrukturę, w tym przestrzenie publiczne w celu promowania dobrostanu ludzi,
  • "zrównoważona integracja" - zapewnienie wszystkim obywatelom możliwości korzystania z obszarów chronionych i czerpania korzyści z dostarczanych przez nie usług ekosystemowych, bez uszczerbku dla długoterminowej ochrony ich wartości przyrodniczych.

W związku z powyższym, do interesariuszy projektu zostanie przesłany do wypełnienia szablon dobrych praktyk, gdyż to Ich wiedza i doświadczenie w ww. tematyce stanowią kluczowy element tego projektu. Liczymy, że Ich bogaty wkład w realizację GREENHEALTH będzie bezcenny i w znacznym stopniu przysłuży się realizacji celów projektu w naszym Regionie.

Logo projektu Greenhealth

Spotkanie online wyświetlone z rzutnika na dużym ekranie

Przemówienie Pana Macieja Ciuły z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie

Widok na wszystkich uczestników spotkania w sali konferencyjnej

Wystąpienie Pani Dyrektor Danuty Cichoń