Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


W dniu 24 października 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie (online) partnerów projektu GREENHEALTH pn.: „Dyskusyjne forum kreatywnego myślenia”.

Andres Munoz (przedstawiciel lidera projektu - Regionu Murcja) powitał uczestników spotkania, następnie przypomniał założenia i cele projektu, przedstawił aktualny stan jego realizacji oraz nawiązał do najbliższego wydarzenia, którym będą I Międzyregionalne Warsztaty Edukacyjne połączone z wizytą studyjną w Chorwacji. Stwierdził, że obecnie po opracowaniu przez partnerów analiz regionalnych nadszedł czas, aby zastanowić się nad propozycjami dobrych praktyk, które najlepiej wpiszą się w przedstawiony zakres i mocne strony regionów.

Następnie Carlota Martinez z Federacji Europarc przedstawiła raport, podsumowujący przesłane przez partnerów analizy regionalne, aby pokazać jak wygląda stan wyjściowy w projekcie GREENHEALTH.

Anna Castelli z Europarc przedstawiła prezentację dot. definicji dobrych praktyk w kontekście kryteriów programu Interreg Europe oraz założeń programu Healthy Park Healthy People. W końcowej wersji wystąpienia Anna Castelli przedstawiła również informacje nt. tego jak partnerzy powinni przygotować się do wizyty w Chorwacji, w kontekście przedstawienia wstępnie zidentyfikowanych w swoim regionie dobrych praktyk.

Następnym prezentującym był Peter Rawcliffe z Europarc, który omówił projekt Wild Ways Well (Szkocja) i elementy wchodzące w skład tej dobrej praktyki. Projekt bazuje na 5 działaniach, które mają wpływ na poprawę naszego samopoczucia w życiu codziennym. Są one wykorzystywane przez organizacje na całym świecie, w tym NHS (Krajowa Służba Zdrowia w Wlk. Brytanii) i główne brytyjskie organizacje charytatywne zajmujące się zdrowiem psychicznym.

Kolejnym prelegentem był Antoni Jeż – lokalny koordynator projektu GREENHEALTH w Województwie Podkarpackim, który przedstawił bariery występujące w regionie w zakresie wielu, bo aż 10 różnych form ochrony przyrody, za które odrębnie odpowiadają różne instytucje, między którymi nie ma powiązań i formalnej współpracy. W kolejnej części przedstawił wstępnie zidentyfikowane w regionie dobre praktyki w 3 obszarach, które projekt obejmuje swoim zakresem. Wzbudziły one duże zainteresowanie i zostały ocenione przez Petera Rawcliffe’a jako bardzo obiecujące i mające duży potencjał do dalszego rozwoju.

Spotkanie, swoimi przemyśleniami nt. całego procesu wyłonienia dobrych praktyk przez poszczególnych partnerów projektu GREENHEALTH podsumowali Carles Castell i Marta Mugica (Europarc).

 

Spotkanie online partnerów projektu GREENHEALTH - slajd przedstawiający definicję dobrej praktyki (w języku angielskim)

 

Spotkanie online partnerów GREENHEALTH - slajd nt. założeń w projekcie Wild Ways Well (w języku angielskim)

 

Spotkanie online partnerów GREENHEALTH - slajd nt. form ochrony przyrody na Podkarpaciu (w języku angielskim)