Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Robot podczas zawodów

 


 Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży
 Autor zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

To projekt rewolucyjny, bo jest szansą dla uczniów szkół podstawowych w całym regionie.  Stawiamy na innowacyjność, traktując ją jako inwestycję w przyszłość. I inwestowaniem w przyszłość jest właśnie robotyka i programowanie już na etapie szkól podstawowych – mówił marszałek Władysław Ortyl, podczas konferencji otwierającej RaP STEAM czyli projekt robotyki i programowania w szkołach podstawowych na Podkarpaciu.  

 

RaP STEAM obejmujący ponad 770 szkół podstawowych z regionu został uroczyście zainaugurowany podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce. Wśród gości wydarzenia, którzy licznie wypełnili wnętrze sali kongresowej CWK, znaleźli się wicemarszałkowie Ewa Draus oraz Piotr Pilch, przedstawiciele uczelni wyższych,  nauczyciele i dyrektorzy szkół, które przystąpiły do projektu, samorządowcy  oraz przedstawiciele instytucji związanych ze sferą edukacji. 

 

Przełomowy w skali kraju, bo obejmujący ponad 80 procent szkół podstawowych z regionu projekt,  jest wspólnym dziełem samorządu województwa jako jego lidera, Podkarpackiego Zespołu  Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie - jako głównego podmiotu prowadzącego działania -  oraz partnerów projektu: gminy Grodzisko Dolne, Wojewódzkiego Dom Kultury w Rzeszowie, a także Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

 

Ten projekt jest rewolucyjny w podejściu do uczenia dzieci i młodzieży. Chodzi o skalę działania, dostępność dla wszystkich, którzy zgłosili akces. Robotyka i programowanie to nauka logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, pracy zespołowej. To tak naprawdę kształcenie przyszłych liderów, przygotowanie dzieci do zawodów przyszłości, do studiów inżynierskich a później do wykorzystywania swego potencjału w pracy na rzecz gospodarki, w prężnie działających firmach, w których podstawą sukcesu są innowacje  - mówił marszałek Władysław Ortyl otwierając Rap STEAM.

 

Marszałek dziękował wielu osobom i instytucjom, bez których nie byłoby szansy na przygotowanie projektu na taką skalę, na zdobycie finansowania oraz wdrażanie go. Podziękowania skierował między innymi do Grodziska Dolnego, którego robotyczne dokonania były inspiracją dla RaP STEAM-u, do Małgorzaty Jarosińskiej - Jedynak, która jako minister funduszy i polityki regionalnej pomogła znaleźć finansowanie dla projektu, a także do  rektora Politechniki Rzeszowskiej oraz Krystyny Wróblewskiej dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich za koordynowanie całości.

 

Proszę zwrócić uwagę, że jako samorządowi województwa udało nam się stworzyć komplementarny system wspierania innowacyjności regionu, którego najnowszym elementem jest RaP STEAM. Mamy tym samym innowacyjne edukowanie, Podkarpackie Centrum Nauki oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, które promują i wspierają innowacyjność na różnych etapach edukacji, tak by wykorzystywać zdolności młodych ludzi, dawać im szansę rozwoju, a jednocześnie dostarczać świetnie przygotowanych profesjonalistów do sfery gospodarki. W ten sposób łączymy edukację i naukę z gospodarką i to jest realna szansa na rozwój regionu – mówił w czasie konferencji marszałek  Władysław Ortyl.  

 

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości i efektywności nauczania w szkołach podstawowych, dzięki ukierunkowaniu na rozwój u uczniów i uczennic kompetencji  w zakresie robotyki i programowania, tak by w przyszłości mogli być konkurencyjni na rynku pracy. Projekt będzie realizowany we wszystkich szkołach regionu, które zgłosiły chęć uczestnictwa w nim, aż do końca 2029 roku.

 

Każdy projekt, który promuje rozwój robotyki i programowania jest na wagę złota. Te korzyści to kreowanie umiejętności, budowanie zdolności analitycznych, nauka koordynacji pracy w grupie, umiejętności współpracy, budowania kompetencji niezbędnych w przyszłości. To wielka szansa dla młodych mieszkańców Podkarpacia, którzy dostają wielką szansę nauczenia się rzeczy, dzięki którym kiedyś uczelnie będą „bić się’, aby przyjąć ich pod swoje skrzydła – mówiła podkarpacka kurator oświaty Dorota Nowak – Maluchnik.

 

Politechnika jest uczelnią, której obowiązkiem jest udostępnianie wiedzy i kompetencji tak szeroko jak to tylko możliwe. Bez zawężania jej do ram uczelni. Stąd nasza obecność w RaP STEAM – mówił rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

 

Projekt to nic innego, jak wprowadzenie do szkół podstawowych innowacji, dotyczącej nauczania w klasach od 4 do 8 przedmiotu informatyka, który będzie zorganizowany z wykorzystaniem elementów robotyki edukacyjnej. Jego elementem będą także zajęcia pozalekcyjne z robotyki edukacyjnej. Do każdej ze szkół uczestniczących w projekcie kupione zostanie wyposażenie pracownicy robotycznej. Nauczyciele zostaną przeszkoleni, merytoryczne wsparcie dostanie także kadra zarządzająca szkół. W ramach RaP  STEAM zorganizowane zostaną w szkołach zajęcia pozalekcyjne z robotyki edukacyjnej i programowania robotów dla chętnych uczniów i uczennic.

 

Projekt ma przygotowywać uczniów do konkursów i zawodów robotycznych. Organizowane będą także obozy robotyczne oraz warsztaty promujące robotykę, naukę programowania, nauczanie STEAM.

 

Jesteśmy dla uczniów, dla ich wspierania, po to, aby nasi uczniowie z regionu dostali szansę, na jaką zasługują i która pomoże im realizować plany i  spełniać marzenia. Chcemy, aby uczniowie i połknęli bakcyla, chcemy podsycać ich zamiłowania, rozwijać talenty w zakresie nauk ścisłych, matematyki i programowania – podkreślała Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

 

Z projektu korzystać będą publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe z terenu województwa. Wsparciem zostanie objętych ponad 770 szkół, ponad 1 000 przedstawicieli kadry zarządzającej szkół,  około 2 500 nauczycieli i nauczycielek.

 

Udział w projekcie weźmie od 8 do 12 tysięcy uczniów i uczennic. Będzie to możliwe nie tylko w ramach lekcji, ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych, organizowanych w szkołach, w czasie  warsztatów przygotowujących do konkursów robotycznych, obozów robotycznych, warsztatów Green Farm STEAM w Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz.

 

RaP STEAM to jest realizowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet 7 Kapitał ludzki gotowy do zmian, Działanie 7.10 Kształtowanie kompetencji w zakresie robotyki i programowania. Jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

 

O tym jak bardzo Europie potrzebne jest inwestowanie w młodych inżynierów oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych mówiła podczas konferencji zadanie przedstawicielka Komisji Europejskiej - Urszula Romańska, zastępca dyrektora Wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.

 

Wartość projektu RaP STEAM wynosi 133 mln złotych, w tym 119,7 mln złotych to kwota dofinansowania – głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz z budżetu państwa. Ponad 13 mln złotych to wkład własny z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa