logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Wojewódzkie obchody Święta Policji na Podkarpaciu odbyły się w sobotę w hali sportowej I Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Obchody Święta Policji na Podkarpaciu rozpoczęła uroczystość przed gmachem komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. Na jej frontonie wmurowane są tablice upamiętniające policjantów, którzy oddali życie służąc ludziom, a także tym, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej w sowieckich obozach.

W sobotę pod tablicami zapłonęły znicze. Wiązanki kwiatów złożyli m.in. nadinsp. Andrzej Trela, Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Józef Gdański, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji, przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów Policyjnych w Rzeszowie, Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939", reprezentanci związków zawodowych policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz NSZZ Pracowników Policji.

O godzinie 9 w rzeszowskiej farze ks. bp Kazimierz Górny, Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej odprawił mszę świętą w intencji policjantów. Homilię wygłosił duszpasterz podkarpackiej Policji, ks. Bogusław Przeklasa. Podczas mszy biskup Górny poświęcił sztandar Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów Policyjnych w Rzeszowie.

Punktem głównym dzisiejszego święta był uroczysty apel, planowany pierwotnie na rzeszowskim Rynku, jednak z powodu gęstego deszczu odbył się w hali sportowej I Batalionu Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Przybyli nań przedstawiciele władz z wojewodą podkarpackim Małgorzatą Chomycz, przewodniczącą Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresą Kubas-Hul, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Anną Kowalską, posłowie i senatorowie z Podkarpacia, prezydenci i burmistrzowie miast, starostowie i wójtowie. Byli reprezentanci służb mundurowych, Wojska Polskiego oraz instytucji, uczelni i stowarzyszeń, które na co dzień z nami współpracują.

W czasie apelu miał miejsce ceremoniał wręczenia sztandaru Zarządowi Wojewódzkiemu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Rzeszowie. Sztandar wręczył nadinsp. Józef Gdański, w imieniu Stowarzyszenia odebrał go Wiktor Kowal, prezes ZW SEP w Rzeszowie.

Po wystąpieniach gości nastąpiło wręczenie odznaczeń i awansów.

Święto Policji jest dniem szczególnym dla funkcjonariuszy, którzy wyróżniają się w służbie. Odbierają akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. To też tradycyjnie dzień, kiedy wręczane są ordery, medale i odznaczenia.

W tym roku na wyższe stopnie awansowało 1247 podkarpackich policjantów - 46 w korpusie oficerów starszych, 48 w korpusie oficerów młodszych, 635 w korpusie aspirantów i 518 w korpusie podoficerów. Policjanci, którzy wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami, awansowali przedterminowo. Na stopień inspektora Policji Komendant Główny Policji mianował młodszych inspektorów:

• Mirosław Furdyna, Komendant Powiatowy Policji w Mielcu
• Krzysztof Guzik, Komendant Miejski Policji w Krośnie,
• Marek Kochanik, Komendant Powiatowy Policji w Brzozowie
• Ryszard Kula, Komendant Powiatowy Policji w Przeworsku
• Krzysztof Pobuta, Komendant Miejski Policji w Przemyślu.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył:

• Srebrnym Krzyżem Zasługi nadkomisarza Lesława Zdziebło
• Brązowymi Krzyżami Zasługi nadkomisarza Jana Wojnę i aspiranta sztabowego Wenancjusza Matyska

• Krzyżami Za Dzielność starszego sierżanta Sebastiana Kwiecienia, starszego sierżanta Marcina Ornocha i starszego sierżanta Artura Plizgę. To dowód uznania za bohaterski czyn, jakim było uratowanie człowieka z płonącego mieszkania. 14 października 20101 roku policjanci z narażeniem życia weszli do ogarniętego pożarem mieszkania w Stalowej Woli, odnaleźli w nim człowieka, wynieśli go na zewnątrz, o niebezpieczeństwie ostrzegli też pozostałych mieszkańców bloku.

• Medalem Za Ofiarność i Odwagę podinspektora Łukasza Dytkowskiego, zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku, który 15 sierpnia 2010 roku uratował tonącego w Zalewie Solińskim mężczyznę wydobywając go na brzeg i podejmując reanimację.

• Medalami za Długoletnią Służbę 78 policjantów i pracowników Policji (12 złotym, 59 srebrnym i 7 brązowym)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał 77 odznak Zasłużony Policjant (4 złote, 9 srebrnych i 64 brązowe).

W apelu brała udział Kompania Honorowa Podkarpackiej Policji, dowódcą uroczystości był podinsp. Maciej Miąsik, dowódca Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaci pod Przeworskiem.