logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Air Show Rzeszów 2011 ma być imprezą jakiej w Rzeszowie nie było od 25 lat! Organizują spadochroniarze, ale atrakcje obejmą wszystko co z lotnictwem związane.
Od czwartku 28 do ostatniego dnia lipca – niedzieli na terenie lotniska Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce odbędzie się Air Show Rzeszów 2011. Po raz pierwszy w Polsce będą to IX Mistrzostwa Europejskiej Federacji Spadochroniarzy U.E.P., XIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Związku Polskich Spadochroniarzy w Celności Lądowania „Rzeszów 2011” oraz pokazy lotnicze. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy widzów. Wszystko ze względu na prawdziwie międzynarodowy dobór gości i imprez towarzyszących.

Co będzie można zobaczyć? – Będzie kilka samolotów rekonstrukcyjnych, chociażby RWD-5. Będzie dużo samolotów ultralekkich – po raz pierwszy zaprezentujemy samolot Orka, Jak-52, będą Cesny, Tulaki, Topazy, Wilgi. Będą także samoloty dwusilnikowe i akrobatyczne. Przez cztery dni imprezy podziwiać będzie można helikopter bojowy – będzie wykorzystywany już przy skokach spadochronowych – wylicza Agata Nowacka-Bednarz, kierownik Biura Organizacyjnego.

O jakiej maszynie bojowej mowa? – Na mocne 90 procent ma to być Black Hawk – przyznaje Zbigniew Tatara, prezes rzeszowskiego oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy. W sumie w locie zaprezentuje się około 30 samolotów, a dodatkowych dziesięć zobaczyć będzie można na wystawie naziemnej. Atrakcje związane z lotnictwem rozpoczną się jednak dopiero w sobotę, potrwają do niedzieli. Wcześniej, czyli w czwartek i piątek szereg imprez związanych ze spadochroniarstwem. Tutaj nie będzie żadnych atrakcji lotniczych. Ale zawody spadochroniarskie też mają być ciekawe. – Najlepsi potrafią wylądować po takim skoku z dokładnością do 2-3 centymetrów – zachęca do podziwiania zawodów Tatara i podaje, że najprawdopodobniej uda się postawić dla widzów większy telebim, by dokładność skoków widoczna była dla wszystkich.

Prócz samolotów i podziwiania skoków spadochronowych zobaczyć będzie można także paralotnie czy balony. Dla odważnych będzie możliwość spadochronowych skoków w tandemie.

Lotnicze show w Rzeszowie będzie pierwszą tego typu imprezą w kraju po tragicznych wypadkach, jakie miały miejsce przy okazji tego typu imprez w ostatnich latach. Znacznie zmieniły się tutaj przepisy bezpieczeństwa. Z tego względu może się okazać, że na imprezie zabraknie ekstremalnych popisów. – Będą to znacznie bezpieczniejsze demonstracje, takie, które są na porządku dziennym każdego pilota – zapowiada prezes rzeszowskiego oddziału ZPS.

Organizatorzy wspólnie jednak podkreślają, że imprezy tej rangi nie było jeszcze w Rzeszowie. Jak to się stało, że stolica podkarpackiego będzie gospodarzem takiego wydarzenia? – Polska jest członkiem Europejskiej Federacji Spadochroniarzy od dziesięciu lat. W tym czasie w Polsce już dwa razy odbywały się międzynarodowe mistrzostwa spadochroniarzy w celności lądowania. To jest naprawdę ogromne wyróżnienie. W Rzeszowie jest to po raz pierwszy. To ukłon w naszą stronę związany z jubileuszem, jaki będziemy obchodzili we wrześniu – 20-lecie powstania rzeszowskiego oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy. Ponadto Polska przewodniczy teraz w Unii Europejskiej, co nie było bez znaczenia – tłumaczy Zbigniew Tatara, prezes rzeszowskiego oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy.

W ubiegłym roku w Rzeszowie odbył się Piknik Lotniczy. Imprezy nie można było jednak zaliczyć do udanych ze względu na fatalną pogodę. Wówczas żaden samolot nie wzbił się w powietrze, oczekiwania były zatem spore, a rzeczywistość wszystko zweryfikowała. Teraz nastroje przed wielkim Air Show są jeszcze bardziej naładowane chęcią zobaczenia wielkiego widowiska. Jak to w przypadku imprez plenerowych – pogoda znów odegra ważną rolę. – Jak dotąd słońca nie mamy zbyt wiele, ale dla tej imprezy najważniejsze jest żeby nie padało. Wówczas powinna dopisać frekwencja i wszystko odbędzie się jak należy – dodaje optymistycznie Zbigniew Tatara.

Wejście na Air Show 2011 będzie bezpłatne. Widzowie zapłacą natomiast za parking, który będzie zlokalizowany na terenie Aeroklubu Rzeszowskiego. – To pierwsza taka sytuacja, że parking mamy na terenie lotniska. Nie trzeba będzie zostawiać samochodu w centrum miasta i jakimś, niewiadomo jakim sposobem dostać się na lotnisko – mówi Roman Kipisz z organizacji imprezy.

Ale dojazd samochodem na taką imprezę może okazać się kłopotliwy ze względu na natężony ruch. – Dlatego zwracamy się do wszystkich, którzy będą udawać się do Jasionki na lot, by jechać od strony Warszawy, a nie od strony Lublina. To powinno odciążyć ruch, a z drugiej strony ułatwi komunikację tym, których pokazy lotnicze nie interesują – mówi Agata Nowacka-Bednarz.