logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

27 stałych przedstawicieli państw europejskich przy UE odwiedzi Polskę. Jednym z punktów będzie pobyt dyplomatów w kampusie w Kielnarowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ambasadorzy będą przebywać w Polsce od 21 do 23 lipca, w ramach wizyty zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ministerstwo chce im m. in. zaprezentować nowoczesne Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ stworzone w ramach projektu unijnego.

- W Polsce będziemy gościć zastępców stałych przedstawicieli przy UE z 27 państw członkowskich oraz ich pomocników. Razem około 90 osób. Poza Rzeszowem odwiedzą Bieszczady, Krasiczyn, Przemyśl i Łańcut. Chcemy im pokazać innowacyjne rozwiązania zastosowane w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ oraz w WSK Rzeszów, a także piękno regionu i jego różnorodność - podkreśla Jowita Mikołajczyk z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ to innowacyjny i kompleksowy projekt unijny realizowany w ramach programu operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej”, którego koszt wyniósł ok. 30 mln zł. W nowoczesnym budynku do dyspozycji studentów i naukowców jest 17 specjalistycznych laboratoriów IT z zaawansowanym technologicznie sprzętem, sala audytoryjna na 300 osób, sale konferencyjne i ćwiczeniowe. Roboty humanoidalne, jaskinia 3D i laboratorium symulujące giełdę to rozwiązania innowacyjne w skali polskich, a nawet europejskich uczelni. W nowoczesnym, w pełni zinformatyzowanym budynku będą się kształcić specjaliści z szeroko rozumianej branży informatycznej.

- Podczas wizyty zaplanowanej na 21 lipca pokażemy dyplomatom nowoczesną serwerownię - serce CEM i wyróżniające nas laboratoria: podstaw automatyki i robotyki, laboratorium finansowe symulujące giełdę, a także laboratorium grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej – wymienia Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Prezentacja centrum to dla uczelni szansa na pokazanie na forum międzynarodowym innowacyjnego modelu studiów przygotowujących kadry nowoczesnej gospodarki w regionie w ośrodku dydaktycznym umożliwiającym łączenie teorii z praktyką, gdzie kształcenie jest dopasowane do potrzeb branży wysokich technologii w województwie podkarpackim, m.in. klastra Doliny Lotniczej.

- Wizyta dyplomatów UE w naszym nowym obiekcie w dużej mierze sfinansowanym z pieniędzy Unii jest okazją do pokazania, jak w nowoczesny sposób kształcimy młodzież. Jest to również dla uczelni duże wyróżnienie. Ministerstwo uznało, że wizytówką regionu w obszarze innowacyjności jest nasze Centrum Edukacji Międzynarodowej. Cieszymy się, że będziemy mieli okazję pokazać przedstawicielom różnych państw nowoczesny obiekt, co jest formą promocji nie tylko naszej uczelni, ale całego Podkarpacia – mówi prof. nadzw. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.