logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Co to jest Internetowa Promocja Nauki i Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, jaką ofertę edukacyjną posiada Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania a czym może pochwalić się Politechnika Rzeszowska.

Tego wszystkiego można było dowiedzieć się odwiedzając wczoraj rzeszowską halę Podpromie. Do godziny 18.00 odbywały się tam Targi - Podkarpacka Nauka dla Przedsiębiorczości, organizowane przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Żeby biznesmen i naukowiec mogli zacząć współpracować
- Targi „Podkarpacka Nauka dla Przedsiębiorczości” są jednym z działań projektu pod ta sama nazwą - mówi Katarzyna Jarosz z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, koordynatorka projektu „Podkarpacka Nauka dla Przedsiębiorczości”. - Ma on na celu nawiązanie współpracy między przedsiębiorcami a naukowcami. Wystawiają się przedstawiciele uczelni, przedstawiciele firm, zajmujących się m.in. badaniami. Zależy nam na tym, żeby zaistniała możliwość współpracy i wdrażania różnych prac badawczych w gospodarkę.

Projekt Podkarpacka Nauka dla Przedsiębiorczości, realizowany jest w ramach działania Podkarpacki Kapitał Ludzki i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. - Oprócz promocji osiągnięć, oferty technologicznej i badawczej, a przede wszystkim promocji badań, które można wdrożyć w procesy produkcyjne firm, zajmujemy się szkoleniem pracowników naukowych – mówi Jarosz. - Szkolenie obejmuje informacje z zakresu komercjalizacji wiedzy, ochrony własności intelektualnej i przemysłowej, zarządzania projektami badawczymi, żeby naukowcy wiedzieli, w jaki sposób wdrożyć swoje badania w gospodarkę. Drugim celem projektu jest kampania informacyjno-promocyjna współpracy miedzy biznesmenami. Dużo badań nie wychodzi poza mury uczelniane, a celem naszego projektu jest ich zaprezentowanie szerszej publiczności.

Politechnika – urządzenia do uprawy roślin energetycznych
Na Targach wystawiała się m. in. Politechnika Rzeszowska: - Prezentujemy na targach szereg rozwiązań, które znalazły swój finał w Polskim Urzędzie Patentowym, a jest koncepcja, żeby niektóre z nich chronić na szerszym obszarze, poza terytorium Polski - Bronisław Trala, rzecznik patentowy Politechniki Rzeszowskiej. - Znajduje się tutaj np. cały zestaw chronionych już rozwiązań, które służą jako urządzenia do upraw roślin energetycznych: do sadzenia, zbioru, przeróbki i transportu. Jest to obecnie bardzo istotny dział, którym interesuje się gospodarka: rośliny energetyczne jako energia odnawialna. Politechnika posiada zespół, który współpracuje również z Ukrainą, gdzie nasze rozwiązania również będą mogły znaleźć zastosowanie - zwłaszcza urządzenia do zbioru roślin. Mamy też urządzenia dotyczące zbiorników retencyjnych. Ich twórcy prezentowali je na różnych imprezach światowych. Złote medale uzyskali np. w Hongkongu. W Polsce Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego odznaczyło ich specjalnym wyróżnieniem. Zresztą wszędzie, gdzie się te urządzenia pojawiły, uzyskały miejsce na podium. Prezentujemy także naszą ofertę dydaktyczną, gdyż niedługo rozpoczynamy rekrutację i chcemy się zaprezentować szkołom średnim.

Inkubatory dla „świeżo upieczonych” przedsiębiorców
Przyszli przedsiębiorcy mogli zapoznać się targach z ofertą Fundacji, która pomaga rozkręcić własną działalność. - Jest to Fundacja, która wspiera przedsiębiorczość. Osoby, które do nas przychodzą (nie tylko studenci) mogą testować u nas swój pomysł na biznes mówi pracowniczka Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Rzeszowskim. - Dzięki nam uzyskują osobowość prawną: dostają biuro, obsługę prawną, księgową, czyli mogą rozwijać się swobodnie. Jeżeli pomysł na biznes wypali i wszystko będzie przebiegało pomyślnie, przedsiębiorcy mogą w każdej chwili wyjść z Inkubatora i rozpocząć samodzielną działalność gospodarczą. Od nas uzyskują parasol ochronny, żeby nie pogubić się w przepisach i trudnych początkach zakładania firmy.

Na Uniwersytecie Inkubator działa od dwóch lat. Wcześniej mieścił się w biurze Samorządu Studenckiego. - Teraz mamy dość spore biuro z salą konferencyjną, pomieszczeniami dla beneficjentów, żeby osoba, która korzysta z naszych usług mogła w każdej chwili przyjść i skorzystać z komputera – dodaje pracowniczka Fundacji.

Symboliczna opłata wynosi 250 zł. I w tej kwocie początkujący przedsiębiorca dostaje wszystko: biuro, księgową i obsługę prawną. W inkubatorze można przebywać 24 miesiące. - Do tej pory przewinęło się około 30 firm. Obecnie mamy 10 firm i najczęściej są to ludzie młodzi, czasem maja zaledwie 19 lat – mówi pracowniczka.
W targach wzięło udział około 30 wystawców.