logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Oddział Onkologii Klinicznej i Oddział Radioterapii znajdujące się w nowym budynku Podkarpackiego Centrum Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie zostały oddane do użytku.

Poświęcenia pawilonów dokonał ks. bp Kazimierz Górny. Ordynariusz Rzeszowski przewodniczył też mszy świętej w intencji pacjentów, personelu i rozwoju placówki, która została odprawiona w kaplicy szpitalnej. W homilii Pasterz naszej diecezji podkreślił, że szpital jest szczególnym miejscem obecności Boga. - Szpital jest przedziwnym miejscem obecności Boga. Skąd o tym wiemy? Pan Jezus powiedział: „Wszystko co uczyniliście jednemu z moich braci najmniejszych, mnieście uczynili”, a winnym miejscu czytamy: „Szklanka wody podana w imię moje nie będzie bez odpłaty”…a cóż dopiero nachylanie się nad chorym, operacje, podawanie lekarstw, pocieszanie.

Oddział radioterapii liczy 18 łóżek, a onkologii klinicznej – 17. Warunki, w jakich będą przebywać pacjenci onkologiczni sięgają wysokich standardów europejskich. Według mnie oddziały są niezwykle komfortowe - mówi prof. Bożenna Karczmarek – Borowska, z-ca dyr. ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii. – Mamy sale jedno-, dwu- i maksymalnie trzy- osobowe. Jest więc duża przestrzeń dla chorych. Każda sala posiada węzeł sanitarny, w którym jest łazienka, prysznic, toaleta i umywalka. Pacjent ma do dyspozycji telewizor, telefon, może również korzystać z Internetu.

Nowo otwarty budynek Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie kosztował 5 mln zł. 20 procent tej kwoty to wkład własny szpitala. Reszta to pieniądze z budżetu państwa, marszałka województwa oraz środki unijne.
Na Podkarpaciu rocznie na nowotwory choruje 7 tys. osób.