logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Radosław Sikorski i Kostiantyn Hryszczenko otworzyli nową siedzibę konsulatu RP we Lwowie. To największe polskie przedstawicielstwo konsularne za granicą. W uroczystym otwarciu uczestniczył także marszałek Mirosław Karapyta. We Lwowie byli wicewojewoda podkarpacki Andrzej Reguła, zastępca prezydenta Rzeszowa Marek Ustrobiński, prezydent Przemyśla Robert Choma, ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski, Gubernator Obwodu Lwowskiego Michajło Cymbaliuk, mer Lwowa Adrij Sadowyj.


Konsulat w nowym budynku funkcjonuje już od połowy kwietnia. Swoim zasięgiem obejmuje pięć obwodów. Do tej pory polscy dyplomaci we Lwowie pracowali aż w czterech, oddalonych od siebie budynkach. To utrudniało pracę urzędnikom, sprawiało też problemy osobom, które starały się o wizy. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski mówił, że w przyszłości wizy między Polską i Ukrainą znikną, ale do tej pory muszą być wydawane sprawnie i dogodnie.

- Chcemy, by polskie konsulaty były punktami informacji europejskiej, aby w praktyczny sposób pomogły Ukrainie dołączyć do naszej rodziny – mówił Sikorski. Z kolei minister Hryszczenko podkreślał, że liczy na ścisłą współpracę z naszym krajem podczas polskiej prezydencji.

Politycy zwiedzili także budowany we Lwowie terminal lotniska. To inwestycja na EURO 2012. Według ministra Sikorskiego mistrzostwa będą sprawdzianem dla Polski i Ukrainy.

Konsulat we Lwowie wydaje około 300 tys. wiz rocznie. To aż 95% wiz dla Ukraińców, którzy podróżują do wszystkich państw strefy Schengen. Placówka jest też liderem w wydawaniu Karty Polaka oraz dokumentów małego ruchu granicznego.

W budynku głównym konsulatu znajduje się m.in. sala konferencyjna na ponad 100 osób, sala bankietowa i pokoje biurowe.

Hej Rzeszów