logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

rzeszow24Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wznowiono wspólne posiedzenia zarządów województw Małopolskiego i Podkarpackiego. Gospodarzem pierwszego z nich była Małopolska, a delegacje spotkały się w tarnowskim ratuszu 28 lutego.

Nasze województwo reprezentował marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Jan Burek iLucjan Kuźniar oraz członek zarządu Bogdan Romaniuk, a także sekretarz Lesław Majkut i dyrektorzy departamentów Marta Matczyńska, Katarzyna Sołek i Lesław Kornak. Z województwa małopolskiego w spotkaniu uczestniczyli m.in marszałek Marek Sowa, wicemarszałkowie Roman Ciepiela i Wojciech Kozak oraz członek zarządu Stanisław Sorys.

Gościem spotkania był także Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Fundacji Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, który mówił o Konwencji Karpackiej. Jednym z ważniejszych tematów były problemy komunikacyjne łączące obydwa województwa. Padły deklaracje dotyczące starań o finansowanie budowy łączników autostradowych, których brakuje zarówno na podkarpackim i małopolskim odcinku A4. Województwa chcą w najbliższej perspektywie wyremontować także drogę wojewódzką nr 984, łączącą Mielec z Tarnowem. Mówiono także o planach związanych z linią kolejową nr 108 Krościenko-Stróże.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów. Na zakończenie marszałkowie, w obecności dziennikarzy podpisali wspólną deklarację dalszej współpracy.

- Jesteśmy u progu nowej perspektywy. Rozmawialiśmy o działaniach, które musimy podjąć od zaraz aby zlikwidować bariery rozwoju gospodarczego naszych regionów. Wspólnie chcemy ustalić nasze założenia Strategii Karpackiej. To temat, który oczywiście wykracza poza nasze regiony, ale z wieloma regionami z tego obszaru współpracujemy. Chcemy przygotować taki plan, aby zamienić ten karpacki obszar w atrakcyjne miejsce porównywalne do Alp – powiedział marszałek małopolski Marek Sowa.

- Umówiliśmy się na wspólne działania, które wykraczają ponad nasze województwa, ale i granice kraju. Mam na myśli Strategię Karpacką. Ważne są projekty łączące Podkarpacie z Małopolską, bo nowa perspektywa stawia nam takie wymagania. Muszą być spójne i to kryterium będzie istotne podczas negocjacji z Brukselą o unijne wsparcie. Dlatego konieczne są kolejne spotkania, aby nasze wspólne działania uściślić – dodał marszałek Władysław Ortyl.

 

Tomasz Leyko Rzecznik prasowy UMWP
fot. malopolskie.pl

http://rzeszow24.pl/malopolska-i-podkarpacie-wspolnym-glosem/