logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaPlacówka ma powstać za dwa lata.

W środę (20 listopada 2013) w Markowej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów. Kamień poświęcił w Rzymie podczas audiencji ogólnej papież Franciszek. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył abp przemyski Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski . Podkreślał, że rodzina Ulmów pokazała człowieczeństwo w trudnych czasach i dlatego powinna być wzorcem dla dzisiejszej młodzieży.

Po mszy został uroczyście podpisany akt wmurowania kamienia węgielnego. Swoje podpisy złożyli na nim między innymi: arcybiskup Józef Michalik, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicewojewoda Alicja Wosik, członkowie zarządu województwa Tadeusz Pióro i Bogdan Romaniuk, wicemarszałek Lucjan Kuźniar oraz kilkunastu innych zaproszonych gości.

Muzeum imienia Rodziny Ulmów ma przypominać nie tylko o rodzinie z Markowej, ale o wszystkich Polakach na Podkarpaciu, którzy ratowali i pomagali Żydom w czasie niemieckiej okupacji. A było ich ponad półtora tysiąca.

Projekt muzeum opracowała pracownia architektoniczna Nizio Design, która odpowiada między innymi za aranżację Muzeum Powstania warszawskiego. Budynek będzie miał minimalistyczną formę, kształtem będzie przypominał dom, który w dalszej części przekształca się w ostrosłup wcinający się w stok otaczający działkę.

Muzeum ma kosztować blisko 7 milionów złotych. Większość z tej kwoty będzie pochodzić z budżetu samorządu województwa. Milion złotych zadeklarował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budynek ma być gotowy za dwa lata. Buduje firma Skanska.

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/6322/kamien-wegielny-pod-budowe-muzeum-ulmow