logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

rzeszow24W Rzymie, podczas audiencji ogólnej papież Franciszek pobłogosławił kamień węgielny, który już w najbliższą środę, 20 listopada 2013 roku, zostanie umieszczony w fundamentach powstającego w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu imienia Rodziny Ulmów.

Muzeum upamiętniać będzie Józefa i Wiktorię Ulmów, którzy udzielili schronienia żydowskim sąsiadom, za co wraz z dziećmi i ukrywanymi ludźmi  zostali rozstrzelani w marcu 1944 roku. Będzie ono także przypominać o innych znanych i nieznanych Polakach, którzy nie wahali się narazić życia, by w czasie II wojny światowej pomóc Żydom.

W uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego w Rzymie uczestniczył Członek Zarządu Województwa Bogdan Romaniuk.
- Krótko przedstawiłem historie Rodziny Ulmów i ideę Muzeum, a Ojciec Święty pobłogosławił kamień węgiel – powiedział po uroczystości wicemarszałek Romaniuk. - Myślę, że  to dzieło dobrze wpisuje się w słowa papieża o budowaniu relacji chrześcijan i Żydów, wypowiedziane w Rzymie w ostatnią niedzielę, podczas modlitwy Anioł Pański – dodał wicemarszałek.

W liście skierowanym do Ojca Świętego Franciszka, prosząc o poświęcenie kamienia węgielnego pod muzeum Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortylpodkreślał znaczenie powstającej budowli:
Pragnę zapewnić Waszą Świątobliwość, że Samorząd Województwa Podkarpackiego dołoży najwyższych starań, aby miejsce to godnie upamiętniało heroiczną postawę i czyny rodziny Ulmów oraz wielu Polaków ratujących Żydów, stając się kolejnym krokiem w budowaniu szacunku, przyjaźni oraz dobrych relacji pomiędzy Polakami a Żydami, pomiędzy chrześcijanami a wyznawcami judaizmu, pomiędzy ludźmi. Wyrażam nadzieję, że muzeum w Markowej – przez swój symboliczny wymiar – stanie się także inspiracją do zadumy, refleksji oraz znakiem przypominającym o imponderabiliach naszego człowieczeństwa – napisał w liście do Papieża marszałek Ortyl.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów w Markowej odbędą się 20 listopada 2013 roku.
Decyzję o budowie w Markowej „Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów” podjął w 2008 roku Sejmik Województwa Podkarpackiego.
Józef i Wiktoria Ulmowie zostali wraz z 6 dzieci zamordowani przez niemieckich żołnierzy 24 marca 1944 roku. Razem z nimi zginęło ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Zamordowana przez żołnierzy Wiktoria Ulma w chwili śmierci była w dziewiątym miesiącu ciąży. Ponad 6 tysięcy Polaków za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej zostało uhonorowanych przez Instytut Yad Vashem medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W tym gronie znaleźli się w 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie.
Projekt muzeum, które powstaje w Markowej przygotowała pracownia architektoniczna Nizio Design International, która odpowiada za aranżację między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego. 23 września 2013 roku podpisana została umowa z wykonawcą muzeum.
Całkowita wartość inwestycji wynosi  6, 8 mln zł. Większość tej kwoty sfinansowana zostanie ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego. Milion złotych na ten cel zadeklarował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2015 roku.
Aleksandra Gorzelak–Nieduży
Biuro prasowe UMWP

http://rzeszow24.pl/kamien-wegielny-pod-muzeum-polakow-ratujacych-zydow-poswiecony-przez-papieza-franciszka/