logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpacka Marszałek województwa zapowiada unieważnienie przetargu na budowę centrum. Firmy, które zaproponowały najniższą cenę są zawiedzione.

Do dwuetapowego postępowania na wykonanie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce najpierw zgłosiło się 16 firm (zobacz listę Budowa Centrum-Wystawienniczo Kongresowego w Jasionce). Ostatecznie oferty złożyło pięć podmiotów. Najniższą cenę zaproponowało konsorcjum Best Construction i Karpat Bud.

Czytaj Budowa centrum w Jasionce – otwarcie ofert

Firma Best Construction prowadziła kilka inwestycji w województwie, m.in. rozbudowę galerii Rzeszów-Plaza z parkingiem wielopoziomowym, budowę kilku bloków oraz zaplecza Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Jednak zaproponowana cena była aż o 33 mln więcej niż kosztorys inwestorski, przewidujący prawie 90 mln zł. Dziś Urząd Marszałkowski poinformował o zamiarze zmiany zakresu rzeczowego projektu, a także o planie unieważnienia przetargu.

- Wiadomość o unieważnieniu przetargu to duża strata gospodarki podkarpackiej,  dla wielu firm z regionu, które brały udział w tworzeniu naszej ceny ofertowej i liczyły na pracę na tej budowie – mówi Jacek Pięta, prezes Best Construction. - Nasza oferta była najniższa, ale bardzo zbliżona do cen innych zachodnich koncernów budowlanych, które też  brały udział w przetargu. Przy okazji dziękuję wszystkim naszym partnerom z regionu za tak profesjonalne wyliczenia: Elektromontaż Rzeszów, Reconal, BDS, Klimawentex i wielu innym lokalnym wykonawcom.

Jacek Pięta dodaje, że współpracujące z jego spółką firmy dysponują potencjałem, doświadczeniem i kadrą gwarantującą realizację tego kontraktu na odpowiednim poziomie.

- Tendencja na rynku budowlanym pokazuje już od kilku miesięcy, że inwestorom jest coraz trudniej uzyskać ich bardziej wymarzone niż wyliczone ceny - dodaje prezes. - Nawet po optymalizacji projektu budowlanego, oferty złożone w następnym przetargu mogą być wcale nie niższe. Szkoda, że może przepaść szansa nie tylko na pracę dla lokalnych wykonawców ale i unijne pieniądze na tę inwestycję.

Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie modyfikacji projektu już podczas budowy. Jest to możliwe, a odpowiednie procedury są spisane w Księdze Czerwonej FIDIC (Międzynarodowa Federacja Inżynierów Konsultantów, fr: Fédération Internationale Des Ingénieurs-Conseils).

ac

Zobacz jak ma wyglądać Centrum Wystawienniczo-Kongresowe - projekt A.P.P. DOM

http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/view/5562/nowy-przetarg-zmiana-projektu-problemy-centrum-kongresowo-wystawienniczego-w-jasionce