logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

gospodarka podkarpackaPODKARPACKIE, KIJÓW. Na Międzynarodowych Targach Przemysłu Spożywczego ProdExpo w Kijowie była delegacja z naszego regionu - samorządowcy i przedsiębiorcy.

Województwo podkarpackie zaprezentowało się na stoisku ogólnopolskim, zorganizowanym przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie a przedsiębiorcy na stoisku Podkarpackiego Klastra Rolno+Spożywczego. Byli to Hortino, Poltino, Orzech, Taurus, Res-Drob, Smak-Górno, Szarek, Fołta (Markowa), Trafunek, Bioniva oraz Pasieka Ekologiczna Bańkowski. Podkarpacka oferta cieszyła się zainteresowaniem.

W czasie targów podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Przedsiębiorstwem Państwowym „Wszechukraińskie Państwowe, Naukowo-Produkcyjne Centrum Standaryzacji, Metrologii, Certyfikacji i Ochrony Praw Konsumentów” w Kijowie a Stowarzyszeniem Klaster Rolno-Spożywczy „Agro-Karpaty” w Rzeszowie. Umowę w imieniu strony polskiej parafowali Władysław Szajna (koordynator klastra z ramienia WYższej Szkoły Informatyki i Zarządzania) oraz Józef Sztorc (główny udziałowiec Hortino).

Wizytę delegacji z województwa podkarpackiego na targach spożywczych w Kijowie połączono z wizytą w Ambasadzie RP i spotkaniu z Henrykiem Litwinem – ambasadorem RP na Ukrainie oraz z Andrzejem Grabowskim – radcą w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie. Rozmowy, w których uczestniczył m.in. Lucjan Kuźniar – członek zarządu województwa oraz Maria Michur-Ziemba – zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki dotyczyły współpracy gospodarczej nie tylko w branży spożywczej.

Poruszane były kwestie związane z rozwojem handlu i współpracy inwestycyjnej, możliwościami eksportowania na rynek ukraiński, perspektywistycznymi obszarami inwestycyjnymi oraz możliwościami rozwoju współpracy transgranicznej i regionalnej. Następnego dnia, w trakcie spotkania z Andrzejem Grabowskim – Radcą w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie, przedstawiono szczegółową ofertę współpracy podkarpackich przedsiębiorców i możliwość wprowadzenia ich na rynek ukraiński.

ac