logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

stalowka-netW piątek, 19 kwietnia 2013 roku po raz pierwszy dla studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Stalowej Woli swoje podwoje otworzył nowy obiekt Politechniki Rzeszowskiej znajdujący się u zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Hutniczej.

- "Ten obiekt ma być łącznikiem między nauką a przemysłem i otoczeniem biznesu" - usłyszeliśmy od organizatorów dzisiejszego wydarzenia - sztabu ludzi ze stalowowolskiego magistratu.

Dzień Otwarty rozpoczęła konferencja podsumowująca projekt pod nazwą "Stworzenie kompleksowej bazy naukowo-dydaktycznej i socjalnej dla uczelni wyższych w Stalowej Woli jako ośrodka intensyfikacji rozwoju gospodarczego i społecznego Polski Wschodniej".

- "Budynek Politechniki Rzeszowskiej jest jednym z zadań tego projektu" - wyjaśnił Ryszard Sęczyk, kierownik Zespołu Projektowego ds. Funduszy Unijnych w urzędzie miasta. W kolejce na otwarcie z pompą czekają jeszcze, przypomnijmy, gmach Biblioteki Międzyuczelnianej i budynek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pracownicy magistratu nie ukrywali, że zarówno gmach Politechniki Rzeszowskiej jak i cały projekt jest odważną wizją prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka, który realizuje go z dużą determinacją, mimo pojawiających się przeciwności. Z zapartym tchem budynek oglądali nie tylko przyszli studenci, samorządowcy, ale i władze Politechniki Rzeszowskiej.

- "Kadra PRZ ma ogromne doświadczenie, dlatego cieszymy się, że współpracują z nami. Ten element ma bardzo duże znaczenie dla całego naszego projektu" - mówił Ryszard Sęczyk. Budynek nie powstałby, gdyby nie unijne dofinansowanie i współpraca z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie, który był dziś reprezentowany przez wicemarszałka Zygmunta Cholewińskiego.

Budynek socjalno - dydaktyczny składa się z 2 kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej wraz z parkingiem na 93 stanowiska. Obiekt w całości jest dostępny dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, w tym osób na wózkach. W miejscu występowania większych różnic poziomów zaprojektowano rampę podjazdową. Budynek wyposażony jest także w windę Na niespełna trzech tysiącach metrów kwadratowych powierzchni użytkowej znajdują się 22 sale ćwiczeń, sale seminaryjne, wykładowe, wielofunkcyjna aula na 302 osoby oraz biblioteka wraz z czytelnią.

Posiadając takie zaplecze oraz bliskie sąsiedztwo Inkubatora Technologicznego ten fakt mobilizuje pracowników magistratu do przygotowywania się do kolejnej perspektywy unijnej na lata 2014-2020, który ma się opierać na rozwoju gospodarki poprzez innowacyjność i połączenie nauki z przemysłem.

- "Z pewnością to co mamy będziemy doskonalić, bo przyszłość musi się wiązać z młodymi ludźmi, którzy będą tu studiować. Politechnika ma się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej województwa podkarpackiego i całego regionu, tworzenia konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy, doskonałej jakości kształcenia, zbliżenia nauki do życia codziennego przy zachowaniu równowagi między kierunkami technicznymi a humanistycznymi" - tłumaczył Ryszard Sęczyk.

Korzyści? Głównie procesy demograficzne i zmniejszenie migracji młodych ludzi ze Stalowej Woli, bo dobre wykształcenie jest naturalną konsekwencją likwidacji zjawiska wykluczenia społecznego.

Jak usłyszeliśmy od dr hab. inż. Jarosława Sępa z Politechniki Rzeszowskiej w ciągu czterech lat Politechnika Rzeszowska w Stalowej Woli stanie się samodzielnym wydziałem, który oprócz kształcenia będzie ukierunkowany na współpracę z otoczeniem przemysłu, biznesu, przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń i technologii.

Wartą niespełna 20 milionów złotych inwestycję udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". Budynek Politechniki Rzeszowskiej powstał na potrzeby Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dla kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.

JUŻ DOCENIANI. NA POCZĄTEK ZA STOISKO

Oprócz prezentacji obiektu PRZ odbyło się także szereg wykładów dotyczących między innymi działalności Inkubatora Technologicznego i jego współpracy z uczelniami, wystąpień obecnych studentów politechniki oraz jej absolwentów, którzy przekonywali, że "politechniczni" mają lepiej.

Na uwagę zasługuje fakt, że stalowowolska Politechnika Rzeszowska zajęła II miejsce w konkursie na najciekawsze i najbardziej atrakcyjne stoisko wystawiennicze podczas VI Targów Pracy i Edukacji organizowanych przez Urząd Pracy w Tarnobrzegu.