logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

PODKARPACKIE. Związek Stowarzyszeń "Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego" razem z Wojewódzkim Zespołem Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży prowadzą Podkarpacki Program Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży "Zdrowo jem - zdrowo żyję".

Program jest wpisany na listę programów dodatkowych przez Kuratorium Oświaty, które także objęło go patronatem. Partnerem strategicznym jest Szkoła Podstawowa nr 25 w Rzeszowie, a zespół ma tam siedzibę. Koordynatorkami są Anna Hadała i Małgorzata Prucharska.

Zespół tworzą pedagodzy i nauczyciele należący do Stowarzyszenia Eko Dar (organizacja pożytku publicznego i członek PIRE). Wszyscy przeszli ponad roczne szkolenie z zakresu rolnictwa ekologicznego, prawidłowego odżywiania, wpływu aktywnego stylu życia na zdrowie człowieka.

W tej chwili w ramach Programu PIRE realizuje projekt “Wsparcie rolnictwa ekologicznego na Podkarpaciu poprzez edukację ekologiczno - przyrodniczą dzieci z przedszkoli i szkół Województwa Podkarpackiego”. Współfinansującym jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Jak mówi Marian Wójtowicz prezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego, projekt to pomysł Izby, a “dwudziestka piątka” czyli partner od dawna zajmowała się promocją zdrowia.

- Lekcje będziemy prowadzić do końca roku kalendarzowego - mówi Anna Hadała. – Prowadzimy zajęcia w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach nie tylko w Rzeszowie. - Mówimy uczniom, jeśli chipsy, to owocowe, jeśli baton to ryżowy – tłumaczy Anna Hadała.

Ale lekcje w szkołach to nie wszystko. Uzupełniają je warsztaty w gospodarstwach ekologicznych. Uczniowie zapoznają się tam ze specyfiką prowadzenia gospodarstwa ekologicznego. Dzięki temu będą odróżniać konwencjonalne produkty spożywcze od ekologicznych.

Więcej informacji na stronie pire.swilcza.com.pl