logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Rusza projekt „Alpejsko – Karpacki Most Współpracy”, którego głównym celem jest wypromowanie lokalnej produkcji przy użyciu technik podpatrzonych u szwajcarskich przedsiębiorców. Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” świętowało wczoraj rozpoczęcie projektu „Alpejsko – Karpacki Most Współpracy”. Gościem honorowym zorganizowanej z tej okazji konferencji był Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Rzeczypospolitej Polskiej – Lukas Beglinger.

Projekt Alpejsko – Karpacki Most Współpracy zrealizowano w ramach Szwajcarskiego Funduszu, którego połowa (5, 5 mln franków) przeznaczona jest na pomoc dla Polski. Jest to największy program, jaki Szwajcaria dotychczas rozpoczęła z innym krajem. Połowa ze środków zarezerwowanych dla Polski trafi do regionów południowo – wschodnich, uważanych za biedniejsze od pozostałych i wymagających wsparcia.

- Staramy się, żeby realizowane przez nas projekty jak najlepiej odpowiadały potrzebom poszczególnych regionów – mówił Ambasador Beglinger. - Dlatego pełen program opracowaliśmy dopiero po konsultacjach z polskim partnerem. Pomoc będzie dotyczyć środowiska, infrastruktury, różnego typu badań, ochrony granic, udziału obywateli, rozwoju sektora prywatnego, zdrowia i rozwoju regionalnego. Opieramy się na filozofii „od dołu do góry”, co jest typowe dla szwajcarskiego podejścia, które nie wierzy w centralizację. Wszyscy na pewno zgodzą się ze mną, że Szwajcaria nie byłaby Szwajcarią bez Alp, myślę, że to samo możemy powiedzieć o Podkarpaciu; Podkarpacie nie byłoby Podkarpaciem bez Karpat. Wydaje mi się, że ten obszar ma bardzo duży potencjał i może rozwinąć się w wielu aspektach.

- Zawsze myśląc o rozwoju Podkarpacia szukaliśmy odniesień do podobnych obszarów w Europie. W momencie, kiedy wiedzieliśmy, że do Karpat najbardziej zbliżone są Alpy pojawiło się możliwość skorzystania z Funduszu Szwajcarskiego – mówił Dawid Lasek, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki.

Główną ideą projektu jest stworzenie szans na rozwój dla poszczególnych kategorii beneficjentów, a są to małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i różnego typu instytucje współpracujące z samorządem. - Jest to szczególnie ważne w przypadku tych przedsiębiorstw, którym na zaistnienie nie pozwala słaba promocja regionu; w przypadku tych organizacji, które mają potencjał, ale nie mają środków na podjęcie współpracy międzynarodowej, czy instytucji, które zajmują się marketingiem lokalnych produktów – tłumaczył Lasek. - W ramach tego projektu wspieramy eksport lokalny, aktywizujemy przedsiębiorstwa i dofinansowujemy projekty, związane z wymianą międzynarodową poprzez system grantowy – umożliwiamy na przykład naszym beneficjentom wyjazd za granicę, do Szwajcarii czy innych krajów UE, żeby empirycznie mogli doświadczyć zagranicznych rozwiązań w tym zakresie.

Oprócz wsparcia dla przedsiębiorców program ma na celu wypromowanie regionalnych, ekologicznych produktów na międzynarodowym, a nawet światowym rynku. - Nie mówimy, że w ciągu trzech lat zdołamy zrobić z Podkarpacia drugą Szwajcarię, mówimy tylko, że chcielibyśmy wykorzystać sprawdzone szwajcarskie rozwiązania tu, na Podkarpaciu – dodawał Lasek.

Projekt ma zakończyć się 30 września 2014 roku. Fundusz Szwajcarski jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej Polsce i 9 innym krajom UE.