logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Na dwa dni przed objęciem przez Polskę prezydencji Unii Europejskiej w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyło się spotkanie marszałków pięciu województw Polski Wschodniej (podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego) z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską. Podkarpacie reprezentował marszałek Mirosław Karapyta.

Okazją do spotkania było podpisanie przez minister Bieńkowska i marszałków listu intencyjnego w sprawie odnowienia Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej. – Nowa strategia jest konieczna do negocjacji nowych warunków wsparcia Polski z unijnego budżetu – informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Podczas polskiej prezydencji rozpocznie się dyskusja nad budżetem UE na lata 2014-2020. Polacy będą zabiegać o utrzymanie w następnej perspektywie funduszy wsparcia dla regionów słabiej rozwiniętych (czyli kontynuacji Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej). Mimo widocznych, pozytywnych zmian różnice w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego pomiędzy Polską Wschodnią i innymi częściami kraju są ciągle widoczne.

- Dlatego marszałkowie Polski Wschodniej i minister Bieńkowska zainicjowali starania o utrzymanie podobnych, dodatkowych form wsparcia dla Polski Wschodniej jak w budżecie na lata 2007-2013 – mówi Wiesław Bek, rzecznik marszałka województwa podkarpackiego. – Strategia ma być gotowa w połowie roku 2012 i będzie uwzględniać dotychczasowe doświadczenia w realizacji RPW, priorytety europejskiej polityki spójności i krajowej polityki regionalnej.