logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

radio rzeszowPomnik poświęcony Łukaszowi Cieplińskiemu i Żołnierzom Wyklętym w Rzeszowie odsłonięty. Były salwy honorowe, wieńce i kwiaty, a przede wszystkim słowa upamiętniające bohaterów walczących o wolną Polskę a zamordowanych przez rodaków.


W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowcy, parlamentarzyści, żołnierze i kombatanci oraz setki mieszkańców Rzeszowa.
Pomnik powstał w krakowskiej pracowni prof. Karola Badyny z Krakowa. Upamiętnia pułkownika Łukasza Cieplińskiego, bohatera bitwy nad Bzurą, zamordowanego przez komunistycznych oprawców 1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie oraz jego podkomendnych. To 6 członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Józef Batory, Franciszek Błażej, Karol Chmiel, Mieczysław Kawalec, Adam Lazarowicz i Józef Rzepka.
Z okazji odsłonięcia pomnika przypominamy cykl poświęconych mu audycji zatytułowany "Ppłk Łukasz Ciepliński. Tryptyk patriotyczny".Zrealizowaliśmy je w 2007 roku we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. W jednym z 3 słuchowisk wykorzystano archiwalne nagrania z procesu IV Zarządu Głównego WiN z 1950 roku.