logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

via2007Po pierwsze degustacje potraw i żywności ekologicznej ale też seminaria i warsztaty dla uczniów, Ekoforum dla kobiet w ciąży i młodych rodziców oraz spotkanie z Bożeną Żak – Cyran - dietetyczką i dietoterapeutką, autorką wielu książek na temat prawidłowego odżywiania i ochrony zdrowia. Tak w skrócie przedstawia się program trzydniowych Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej Ekogala 2012, które ruszają w piątek w Rzeszowie.

„Takie targi jak Ekogala z pewnością zwiększają świadomość żywieniową społeczeństwa. Ludzie przychodzą i pytają czym jest żywność ekologiczna, czym różni się od konwencjonalnej, gdzie można ja kupić. Będą bardzo ciekawe wykłady prezentowane przez ludzi z rolnictwa ekologicznego oraz ze świata nauki. Teoria będzie poparta realnymi przykładami i tym jak to wygląda w praktyce " – mówi Agnieszka Wolska- Bocheńska z Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy.

„W tej chwili w naszym województwie jest ponad 2 tys. gospodarstw ekologicznych, 20 przetwórni różnego rodzaju, czyli już mamy bardzo interesujący potencjał" – mówi Marian Wojtowicz, prezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy.

Targi rozpoczynają się w piątek o godzinie 10.00