logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Mielczanie uratowali od wyburzenia stary zakład fotograficzny, który przekształcony został w unikatowe muzeum fotografii. W tym roku zakończył się jego remont dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej. Dziś dzięki tym inwestycjom Mielec szczyci się drugim po Krakowie muzeum fotografii w Polsce - ze starymi zdjęciami XIX - i XX-wiecznego miasta i przepięknymi zabytkowymi aparatami fotograficznymi.

"Inwestycja okazała się możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 85% całej kwoty potrzebnej na remont z Regionalnego Programu Operacyjnego, pozostałą kwotę wyłożyła gmina Mielec. Ostateczna kwota to ponad 2,6 mln zł, w tym dotacja Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - 1,8 mln zł" - mówi Jacek Tejchma, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Zbiory muzeum oparte zostały na spuściźnie po Zakładzie Fotograficznym Augusta i jego syna Wiktora Jadernych (stąd określenie „Jadernówka”).

„Oprócz fotografii portretowych Jaderni zajmowali się dokumentacją ważnych wydarzeń  życia miasta. Dzięki temu nasze zdjęcia mają źródłową wartość historyczną” – mówi Janusz Halisz, kustosz działu fotografii w Muzeum Regionalnym w Mielcu.

Odnowione muzeum w Mielcu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia remontu odwiedziło je około trzech tysięcy osób.